Aydınlar Köyü Saruhanlı Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
aydınlar köyü bilgileri - aydınlar köyü resimleri - aydınlar köyü tanıtımAydınlar, Manisa ilinin Saruhanlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyü çevreleyen bütün dağlarda bina kalıntıları olduğundan köyün yerinin çok değiştiği ve çok eski tarihlere dayandığı anlaşılmaktadır.Köyün bir özelliği de çevre köylerle gelenek ve göreneklerde farklı olmasıdır.
Kültür

Köy çok eski bir köy olduğundan geniş bir kültüre sahiptir.Düğünleri,yemekleri köye has usullerle yapılmaktadır.Yemek çeşidi olarak meliki denilen kırmızı renkli çam mantarı,dağlarda yetişen köy halkı tarafından sucuk denilen sarmaşık şeklindeki ot(yumurtalısı ve sarımsaklı yoğurtlusu), çeşitli et ve sebze yemekleri.Yemeklerin tamamına yakını zeytin yağı ile yapılır.köy arazisi dağlık olup her dağda eski bina kalıntılarına rastlayabilirsiniz.
Coğrafya

Manisa iline 49 km, Saruhanlı ilçesine 30 km uzaklıktadır.Yunt dağları üzerinde yer alır.Manisa'nın İzmir sınırında olan köylerindendir.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Her yıl 2-3 defa kar yağar.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 250
2000 202
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde yetiştirilen başlıca tarım ürünleri:Zeytin,Tütün dür.Hayvancılık olarak keçi ve koyun ağırlıklıdır.Her evin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar inek,tavuk mevcuttur.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz