Aydınlık Köyü Merkez Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Aydınlık Köyü - Aydınlık Köyü Hakkında - Aydınlık Köyü Tanıtımı - Aydınlık Köyü Resimleri

İlçe: MERKEZ

İl: ORDU

Köy Muhtarı: MUAMMER AYDINHAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 452 269 21 7

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 450

İle Uzaklığı: 35 kmTarihi

Köy halkı Aydınoğulları beyliği dağılınca Giresun'nun Görele ilçesinin Aydın köyüne, oradan da baba oğul Ordunun Ulubey ilçesi'nin Aydınlar köyüne Ali Kahya başkanlığında göç etmiştir.Oradan da şimdiki Aydınlık köyüne gelirler. Ali Kahyanın oğlu Abdullah ve Ali Osman bu günkü Aydınlık köyüne yerleşir. Abdullah'ın iki oğlu sağ olarak kalır. Büyük oğlu Mustafa ve küçük oğlu İsmaildir. Ali Osman"ın oğulları Cafer, Bilal ,Hüsnü ve Saitdir. Ali Kahyanın mezarı Ulubey aydınlar köyündedir.

Kültür

Genellikle fındık, patates ve mısır yetiştirilir. Aydınlık köyüne ait yemek çeşitleri hakkında bilgi ve veriler tam değildir. Şimdi fındık para etmiyor diye bazı yerlerde kivicilik yapılmaktadır..

Coğrafya

Ordu İl merkezine 37 KM uzaklıktadır. Yol'un büyük bir kısmı stabilize olduğu için Ordu Merkeze yaklaşık 1,5 saat'te gidilebilmektedir. Köyümüzün Kuzey Doğu yönü Giresun il sınırıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir. Köyün [[içme suyu şebekesi] var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan stabilize yol çok kesin virajlı ve yol boyunca uçurumdur. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz