Aydıntepe Köyü Ünye Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ünye Aydıntepe Köyü - Aydıntepe Köyü Hakkında - Aydıntepe Köyü Tanıtımı - Aydıntepe Köyü Resimleri
İlçe: ÜNYE

İl: ORDU

Köy Muhtarı: MUSTAFA USTAOĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (452) 352 20 11

Cep Telefonu: 0 (543) 646 63 63


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 1008

İle Uzaklığı: 105 km

İlçeye Uzaklığı: 20 km

Rakım: 250 mTarihi

Köyümüzünu tarihi hakkında kesin bir bilgi ve belgeye henüz ulaşılmamıştır, ancak köyümüzün Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Köyümüzün eski adı Zembek’tir. Osmanlı dönemi arşiv ve kayıtlarında Zembek köyü adı geçmektedir. Yapılan bazı araştırmalardan alınan bilgilere göre Zembek adının bir Türk boyu adı olduğu anlaşılmaktadır. Bu konu da bilimsel bir veriye henüz ulaşılamamıştır. Günümüzde de köyümüz yaygın olarak Zembek adı ile tanınmaktadır. Köyün adı 1970 yılından sonra Aydıntepe Köyü olarak değiştirilmiştir. Eski Zembek köyü (Ağca kese, Hacıbel, Koçeviyanı, Zara, Saklı, Aşağı Zembek, Yukarı Zembek ve Sanioğlu) mahallelerinden oluşmaktadır. Daha Sonra Zembek Köyü, Ataköy ve Aydıntepe Olmak Üzere İki köye ayrılmıştır. Aydıntepe Köyü 5 mahalleden oluşmaktadır bunlar:"Ağcakese, Hacıbel, Zara, Koçeviyanı, Dıraklı'dır".Bunların dışında Köyün merkez mahallesi olan Ağcakese sınırları içerisinde köylülerin isimlendirdiği bölgeler vardır bunlar:" yardibi, aşağı mahalle, yukarıki mahalle, karaçalı mevkii, derin boğazı, mezarlık kulağı, meşelik mahallesi, kevreklik


Hacıbel mahallesi sınırları içersinde köylülerin isimlendirdiği bölgeler: dolaman, ovaz deresi, timel tepesi, köreli, çamurluk. Ağcakese mahallesi ismini ağaç kesen veya ağacı kesen, Ağaca kese (kısa yoldan) gitmek, ağaca veya ormana kestirmeden gitmek şeklinde aldığı düşünülmektedir. Zara mahallesi, ismini burada yatan evliya dan almaktadır, eskiden Sivas'ın Zara ilçesinden gelen bu zat burada vefat etmiş ve buranın ismi Zara olarak kalmıştır. Hacıbel mahallesinin adının hacı isimli bir kişiden aldığı düşünülmektedir. Hacıbel halk arasında hacbel olarak benimsenmiştir. Koçeviyanı mahallesinin adı burada bulunan bir hanenin lakabından günümüzde KOÇ soyadı ile anılan haneden almıştır.

Kültür

Köy sakinleri aynı gelenek ve göreneklere sahiptir. Cumhuriyet'in 1. ve 2. kuşakları (yaşlılar) sağken, bayramlar topluca kutlanır, düğünler bir hafta sürer, imece usulünden geniş oranda yararlanılırdı. Ancak hızlı göç nedeniyle bu kültür yapısı neredeyse yok olmuş durumdadır.

Coğrafya

Köyümüz 41,0833333 enleminde 37,1666667 boylamındadır. Ordu iline 100 km, Ünye ilçesine 15 kilometre, Çaybaşı ilçesine 12 kilometre, Denize 4 kilometre uzaklıktadır. Ünye’nin Yüzölçümü ve nüfus olarak en büyük köyüdür. Köyümüzün Komşu köyleri:"Sofutepesi, Ataköy, Söylemez, Karlıtepe, Çılar, Akçay, Killik'tir". Köyümüzün Tam ortasından geçen Ünye Çaybaşı Devlet Yolu, ayrıca Akçay ırmağı paralelinde geçen İkizce yoluda köye büyük önem kazandırır.


İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazlar sıcak ve nemli geçmekte olup,ortalama sıcaklık 25 ile 30 derece arasındadır. kışları ise çok soğuk olmayacak şekilde geçmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesiPtt şubesi/ptt acentesi ve Sağlık ocağı/sağlık evi yoktur. Fakat ,elektrik ve sabit telefon hatları mevcuttur. Köye asfalt kaplama bir yolla ulaşım sağlanmaktadır. Ünye'ye ulaşımı sağlayan tarihi yol 1950'li yıllarda değiştirilmiş, Göbü Köyü'nün içinden geçen yol yapılmıştır. Ancak 1990 sonrası Akçay'dan ayrılan ve Hacıbel ile Koçevyanı Mahallelerinin kuzeyinden geçen yeni bir yol yapılmıştır. Bu yol akçay çayını takip ederek ikizceye gider.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz