Aydoğan Köyü Kocaali Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kocaali Aydoğan Köyü - Aydoğan Köyü Hakkında - Aydoğan Köyü Tanıtımı - Aydoğan Köyü Resimleri
Tarihi

Önceden manavların oturduğu bu köy zamanla değişerek aydoğan köyü olmuştur.Merkezi ve bir mahallesi olan bu köy dört tarafı dağla kaplı ve barajı ile ünlü bir Kocaali ilçesi köyüdür.Barajın yaptıgı etkiyle köy gelişmekte olup yeni muhtar Halim YAVUZ bu gelişmeye güç katmıştır.Aydoğan köyünün kuzeyinde kozluk güneyinde ortaköy dogusunda sınır komşusu uğurlu köyü batısında ise gümüşoluk köyü vardır.

Kültür

Buranın kültürü ve gelenekleri Karadeniz Bölgesi kültürü ve gelenekleriridir çünkü karadeniz iklimi yaşanır ve halkın bir çoğu bu yörelerdendir.

Coğrafya

Sakarya iline 86 km, Kocaali ilçesine 17 km uzaklıktadır.Düzceyle sınırı vardır.bu yönden sınır köyüdür.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 89
1997 - 193

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fındık üreticileri fazladır.Hemen hemen her konutta hayvancılık yapılmaktadır.En çok hayvancılık yapılan konutlar Hasan Yavuz,Murat Kul ve Muhammed Şanslı`dır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.İmamı Cesim Karakurt camide topladıgı parayla camiyi geliştirmiş ve düzenlemiştir.Bence bu köye gelen en iyi imamdır.Ayrıca köyün minik futbol takımı vardır ve turnuvalarda gösterdiği başarılarla köyü biraz da olsa tanıtmıştır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz