Ayvacık Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ayvacık köyü bilgileri - ayvacık köyü tanıtım - ayvacık köyü resimleriAyvacık, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı köy girişindeki ayva ağacından gelmiştir.Bir rivayete göre ayvacıklılar büyük selçuklular devrinde anadolunun fehtedilmesinden sonra orta asyada yaşayan türklerin anadolun bu kısmına yerlesıldıgı ve daha sonrada ayvacığın ortaya cıktığı savunulmaktadır.Bu köyde yaşayanlar orta asyanın yörük türkleri olarakta bilinilen yörük halkından oluşmaktadır.
Kültür

Mehmet Özdinç isimli şahıs köyün önemli sanatkarlarındandır.
Coğrafya ve İklim

Köyde karasal iklim etkilidir. Merkeze 28 km. uzaklıktadır.Ayvacıkta rakımın yüksek olması nedenıyle kar yağışı bol görülmektedir ileride kar truzmi açısından etkılı bir yer olabilmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 290
1997 285
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılık olarakta köyde daha çok büyükbaş(sığır,inek,dana)hayvancılık yapılmaktadır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz