Ayvalı Köyü Taşköprü Kastamonu

#1

Ayvalı Köyü Taşköprü Kastamonu konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri - Ayvalı Köyü Taşköprü - Ayvalı Köyü Hakkında - Ayvalı Köyü Tanıtımı - Ayvalı Köyü Resimleri

Kastamonu

Bilgiler
Nüfus 618 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 37400
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Taşköprü

Ayvalı, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Ancak tarihinin çok eski olduğu bilinmektedir. Köyde bulunan tarihi cami bunu kanıtlamaktadır.Köyün kuruluşunda ve Türkleşmesinde katkısı olduğuna inanılan Horasan Erenlerinden Abdu Sofu,caminin hemen yakınındaki türbede yatmaktadır.Köyde şu anda hiçbir kalıntısı kalmayan, fakat yıllarca döneminin sayılı ilim yuvası olan medresenin mevcudiyeti bilinmektedir. Köyde ilk Türk-İslam yerleşiminin Çobanoğulları döneminde Hacıpehlivanoğulları alisi tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir. Hacıpehlivanoğulları ailesi köye İran Horasan'ından gelmiştir.Hacıpehlivanoğlu ailesinin diğer kolları Taşköprü'nün Ömür Köyü,Çayırcık ve İncesu Köylerine de yerleşmiş olup şu anda GÜLŞEN ya da GÜLEŞEN soyadını taşımaktadırlar.
Kültür


Köyde bayramlar coşkuyla kutlanır.Bayram süresince ev ziyaretleri yapılır.Önceden belirlenen evlerde sırayla yemek verilir.Düğünlerde birinci gün akşama kadar yemek verilir.Akşam kına yapılır.Bayanlar ve erkekler ayrı ayrı eğlenirler.İkinci gün gelin almaya gidilir.Buna HAK denir.Geçmiş yıllarda üçüncü gün(genelde cuma günü)bayanlar kendi arasında eğlence düzenlerdi.Buna SEMET denirdi.Fakat günümüz düğünlerinde bu gelenek kalkmıştır.

Coğrafya


Kastamonu iline 20 km, Taşköprü ilçesine 27 km uzaklıktadır.Etrafı dağlarla çevrilidir.Komşu köyleri:Çayköyü,Örhen Köyü,Kızılcaören,Uzunkavak,Çavundur,Kadıoğlu ve Batak Köyleridir.Arazisi Gökırmak tarafından sulandığı için verimlidir.Genelde tahıl ürünleri,sarımsak,soğan,patates,sebze ve meyve yetiştirilir.Kendir önemli bir tarım ürünüyken şu anda yetiştirilmemektedir.Bunda Taşköprü Seka Fabrikasını özelleşmesi ve kendir alımını sınırlandırmasının büyük etkisi vardır.

İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 618
1997 614
Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Şeker Fabrikası ve şehir merkezinde de çalışanlar vardır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Mustafa Karabacak

1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri


Köyde 8 yıllık ilköğreti okulu vardır.Okulun adı Şehit Muttalip Çevik İlköğretim Okuludur. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz