Ayvalı Köyü Yüreğir Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yüreğir Ayvalı Köyü Bilgileri - Ayvalı Köyü Hakkında - Ayvalı Köyü Tanıtımı - Ayvalı Köyü ResimleriAyvalı ,Adana Yüreğir ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: YÜREĞİR

İl: ADANA

İle Uzaklığı:22 km

İlçeye Uzaklığı:21km

Rakım:53 m

Nüfus:

2000:115
1997:130

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Adana iline 22 km, Yüreğir ilçesine 21 km uzaklıktadır.Köy sınırları içerisinden Seyhan nehri geçmektedir.köyün rakımı:53m

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Başlıca ekilen ürünler arasında Buğday , mısır,ay çiçeği,karpuz ,domates,biber gelmekte olup özellikle 2000 li yıllardan sonra köyde zeytin ağacı ekiminde artış sağlanmıştır.Köyde büyükbaş hayvancılık yaygın olmakla birlikte yaklaşık 150 adet büyük baş hayvan köylülerin geçim kaynağı arasında yer almaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde bir adet de camii bulunmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz