Ayvatlar Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ayvatlar köyü bilgileri - ayvatlar köyü tanıtım - ayvatlar köyü resimleriAyvatlar Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eskiden köyün girişinde büyük bir ayva ağacı bulunmaktaymış. Bu köye gelenler atlarını bu ağaca bağlıyorlarmış. Zaman içinde "ayva" ve "atlar" kelimeleri birleşerek "Ayvatlar" kelimesi oluşmuştur.Orta Asyadan ilk önce İran bölgesine gelen bu halk burada İranlılarla yani perslerle karışmıştır.Burada malazgirt savaşına kadar yaşamlarını sürdürmüştür.Malazgirt savaşından sonra Anadolu'ya gelen bu halk buradaki yerli halkla da karışmıştır.Bunu şuan ki dış görüntülerinden de farkedebiliyoruz.Özellikle gerçek Türkler olan Orta Asyadaki Türklerle şuanki Anadoludaki Türkler arasında hiç bir benzerlik bulunmamaktadır.Daha çok pers yani iran geni taşıyan bu halk en son Ayvatlar isimli köyde yaşamını sürdürmektedir.Bu halk ve diğer yörük olarak tabir edilen halklar aslında iran asıllı olup, şuan çeşitli köy ve şehirlerde yaşamlarını sürdürmektedir. Esasen Susurluk Çataldağ ile İzmir Dikili arasında konar göçer hayat sürmekteydiler. Köyde hemen her haneden Çanakkale'de şehit düşmüş insan vardır.
Kültür

Köy bir Yörük köyüdür. Köyde Yörük Gelenekleri canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla köyde geleneksel olarak her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında (Cumartesi-Pazar) Ulusal Yörük-Türkmen Şenliği düzenlenmektedir. Ayrıca köyün gençlerinden oluşan folklor ekibi vardır.
Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 12 km. uzaklıktadır.Bitki örtüsü makidir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 327
1997 302
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde kurulan kooperatif sayesinde Ayvatlar'ın meşhur suyu damacalanıp büyük şehirlerde pazara sunulmaktadır.

İnşaat sektöründe ve şehir düzenlemesinin vazgeçilmez hammaddesi olan andezit, bazalt, tüf ve tüfitler açısında elimizde geniş alanlarda yüzeylenen volkanitler önemli bir potansiyel rezerve sahip olup, Ayvatlar Köyü'nde halen işletilen bir ocak bulunmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır'


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz