Azam Ali ( Azam Ali Kimdir? Azam Ali Hakkında )

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Azam Ali

Azam Ali, İran’da hayata merhaba deyip, ergenlik yıllarını Hindistan’da geçirip daha sonra, müzikal bir eğitim almak amacıyla Los Angeles’a yerleşmiştir. California doğumlu ve jazz sever bir perküsyoncu olan Greg Ellis’le, 1995 yılındaki "Master Musicians of Jajouka" konserinde tanışır ve "Vas" isimli grubu kurarlar. Vas adı altında ortaya çıkardıkları eserlere Narada (önemli bir müzik şirketidir) sahip çıkar. Bundan sonra, grubun tüm albümleri ve üyelerin solo projeleri, bu şirket sayesinde dünya müzik marketlerine dağıtılır.
In The Garden Of Souls, grubun, dünyaya ve evrene bakış açılarını çok iyi bir şekilde yansıtır. Özellikle Azam Ali imzasının geçtiği cümlelerde, new-age akımının etkileri ve doğu mistisizminin ağırlığı hissedilir. Tibet çalgıları, ud, çello, zil ve ritm sesleriyle bezenmiş müziklere, Azam Ali’nin büyülü vokali eşlik eder.
"Niyaz" ismiyle kurulan grup ise; elektro-sentez üstadı, Grammy Ödülüne aday olmuş Carmen Rizzo ve bir gitarviyol ve yaylı çalgılar üstadı olan Loga Romin Torkian, ki Axiom of Choice isimli enfes bir projesi-grubu olmuştur onun da, grubun diğer üyeleridir.

Ortaçağ latin bestelerini de seslendirdiği Portals of Grace isimli albümü 90’lı yılların sonuna doğru çıkmış, akabinde kurucusu olduğu VAS grubu ile çalışmalarına 2004’e dek devam etmiştir. çok sesli elektro-etnik müziğin en iyi örneklerinden birini icra eden Azam Ali, hem popüler dinleme zevkinin hem sanatsal kriterlerin doruğunda üstün ve özgün eserler üretmektedir.

Her çalışmasıyla Billboard’dan tam puan alan sanatçı, benzersiz vokalini neredeyse bir enstrüman gibi kullanmasıyla tanınıyor.

Nine heavens, geleneksel bir Türkçe halk şarkısı ‘Beni Beni”le başlar. Azam ali bu türkü için “Sufi müziğinin modern bir türüdür”, der
“Hem Loga hem de ben, Türkçe müziğinden çok etkileniriz,Türkiye ve İran’ın arasında birçok bağlantı vardır”. der şarkıda trans ritimleri Türkçe ve İranlı utların tabakalarını destekler, yeni bir alet ile üstlü kamman olarak bilinen, göreneksel İranlı kemanın daha büyü bir uyarlaması şarkılara ayrı bir renk katmıştır..

Nine heavens’de şarkıların ikisi, Hindistan’dan emir Khosrau Dehlavi’e aittir.”‘Molk e-divan’, bizim, yeni albüm için yazdığımız ilk şarkıydı”, Azam ali: “Loga ve ben, şiiri bulduk, ve bir arada müziği yazdık; Loga,ana melodiyi yaptı, ve ben, vokal çizgiyi yaptım Sonra, tüm şey, Carmen’e kaldı.yüksek ölçüde işleme tabi tutulan davul programlaması,Yakındoğu udları ve elektroniğin zengin kalın örme kumaşı ile ortaya güzel bir albüm çıktı”

Nine heavens’in diğer önemli şarkısı “Iman” dır, Loga tarafından yazılan bir ninni aslında müzikal bir dua. Ve “Feraghi” bir sürgünün şarkısıdır,yorgun bir ritme rağmen dans ve transı aynı anda hissetirecek bir harmanlamayla iki duyguyu aynı kapta sunan bir şarkı olmuştur…


Hit Şarkıları

Abode
Ben Pode Santa Maria
Endless Reverie
Forty One Ways
In Other Worlds
The Cold Black Key
From Heaven To Dust
In The Divide
La Serena
Spring Arrives

Solo Albümler

Portals Of Grace (2002)
Elysium For The Brave (2006)

EP

Elysium Remixes EP 1 (2007)
Elysium Remixes EP 2 (2007)

Niyaz

Niyaz (2005)
Nine Heavens (2008)

Vas

Sunyata (1997)
Offerings (1998)
In The Garden Of Souls (2000)
Feast Of Silence (2004)

Düet Çalışmalar

Ömer Faruk Tekbilek – One Truth (1999)
Steve Stevens – Flamenco A Go Go (2000)
Greg Ellis – Kala Rupa (2001)
Dredg – El Cielo (2002)
Kodo – Mondo Head (2002)
Pat Mastelotto & Trey Gunn Live – Tu (2004)
Buckethead – Enter The Chicken (2005)
Neil Gaiman – Where’s Neil When You Need Him? (2006)
Mercan Dede – Nefes (2006)

Soundtracks

Don Davis – Matrix Revolutions (2003)
Brian Tyler – Children Of Dune (2003)
Jeff Rona – Earthsea (2004)
Tyler Bates – Dawn Of The Dead (2004)
Michael Danna – The Nativity Story (2006)
Tyler Bates – 300 (2007)