Babaköy Köyü Hakkında Bilgi Almus Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Almus Babaköy Köyü - Babaköy Köyü Hakkında - Babaköy Köyü Tanıtımı - Babaköy Köyü Resimleri
Tarihi

Hicri 1305,miladi 1889 yıllarında Ordu, Giresun, Gümüşhane ve Trabzon illerinin çeşitli yörelerinden göçerek şu andaki yerleşim yeri olan Babaköy’üne gelinmiştir.İlk gelenler “Harıtlıoğullarından”;Kır Ahmet ,Kara Süleyman ve Hüseyin’dir.Şu an “Kesmen” soyadını kullanmaktadırlar.Yine “Taranoğullarından”;Avcı Halim bu sülale “TURAN soyadını kullanmaktadırlar. Yine “Kürtoğullarından”;Ahmet ve Mehmet bunlarda “Kipoğulları” soyadını kullanmaktadırlar. Yine “Kıraloğullarından”; İbrahim,Osman,Ali ve Ahmet şu an “Karlı” soyadını kullanmaktadırlar. Ayrıca “Kahvecioğullarından” Hasan efendi, şimdiki soyadları “Hakverdi”, “Postoğullarından”;Aziz,Ömer ve Ahmet, şimdiki soyadları “Aslan” Diğer sülaleler; Önder, Türel, Pektaş, Bulut ve Çınar soyadları mevcut olup geldikleri günden beri Babaköy de yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Kültür

Babaköy’ünde genel olarak tüm işler imece usulü yapılır. Köyde yardımlaşma çok önemlidir. Köyde hiçbir adli olay olmamıştır. Herkes birbirini sever ve sayar. Yazın Köy halkı 20 Mayıs tarihinden itibaren köye ait olan yaylalara göç etmektedir. Göçler toplu şekilde yapılmakta ve bir şenlik havasında olmaktadır. Yaylada 20 Ağustos tarihine kadar kalınmakta, yaylanın havasından suyundan faydalanılmaktadır. Merkezi İstanbul’da bulunan köy derneği her yıl Temmuz ayının ilk haftasında geleneksel olarak Festival düzenlemektedir. Amaç köy dışında bulunan köylülerin köy halkı ile buluşarak geleneklerini hatırlaması, birlik, beraberlik ve kaynaşmanın sağlanmasıdır. Festivalde sanatçılar dinlenir, eğlenceler yapılır, halk oyunları oynanır ve tanışmalar sağlanır. Kışın köyün en önemli eğlencesi avcılık yapmaktır. Akşamları evlerde günlük av maceraları anlatılır.Ertesi gün tekrar zevkle başka bir av macerası yaşanır. Köyde kız istemeler ve düğünler; kız ve erkek birbirlerini beğendikten sonra iki aile kendi aralarında görüşür söz keserler kahveler içilir, ertesi gün köy halkı davet edilir, kız evinde şerbet içilir, nişan ve düğün tarihleri ile çeyiz kararlaştırılır. Düğün Cuma günü öğleden sonra başlar. Akşam düğün evinde tüm köy halkı davet edilerek danışık yemeği verilir. O gece gençler sabaha kadar eğlence yaparlar, ertesi gün damat tıraşı ve hamam yapılır, öğlen düğün evinde zor pilavı yenilir, akşam köycü düğünü yapılır, gelen misafirler ağırlanır, takılar takılır, töreler yapılır, akşam gelin evinde kına yakılır kadınlar kızlar eğlence yaparlar, Pazar günü dualarla gelin almaya gidilir, kapı, çeyiz sandığı,gelin arabası ve yol bahşişleri verilir, gelin alındıktan sonra düğün evinde akşam mevlit okutulur. Askere gidecek gençler eğlence düzenler tüm köy halkı ziyaret edilir dualar ve harçlıklar alınır. Şenlik şeklinde askerler yolcu edilir.

Coğrafya

Almus ilçesinin Güneyinde bulunan Babaköyünün Doğusunda; Kızılelma , Salkavak köyleri, Batısında; Karadere, Kapıcı köyleri Kuzeyinde; Eğridere, Görümlü köyleri, Güneyinde ise Babaköyüne ait Kore,Bayramgazi, Pelitli burun ve Güngörmez yaylaları bulunmaktadır. Tokat iline 54 km, Almus ilçesine 18 km uzaklıktadır.Dumanlı dağlarının eteğinde etrafı ormanla çevrili 1270 m yükseklikte, köyden Almus İlçesi ve Almus Baraj gölü görülmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Ortakaradeniz iklimi etkisindedir. Rakım etkisiyle yazlar serin kışları bol kar yağışlı oluşmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köye ilk gelenler ormandan tarım arazisi açarak tarım, hayvancılık ve marangozluk yaparak geçimlerini temin etmişlerdir. Zaman içerisinde bölgeye yeni gelenlerle nüfus artmış bölge köy statüsü kazanmıştır. Yeni gelen ailelerden bir kısmı Bektaş oğulları köyün hemen alt kısmında bulunan “Sorkun” adıyla anılan bölgeye yerleşmişlerdir.Köy 1953 yılından itibaren ekonomik nedenlerle yoğun olarak göç vermeye başlamıştır. Köydeki ekonomik yetersizlikler nedeniyle bazı aileler ortak arazi ekmek için Niksar ovasına inmiş, daha sonra devletin Niksar ovasında arazi ıslah çalışmalarına başlamasıyla ovada köyden göç edenlerle ikinci Babaköyü kurulmuştur. Niksar ovasına ilk göç edenler: İbrahim Pektaş, Hacı Ali, Kenan Yusuf, Mehmet Kesmen , Ali Karlı, Mehmet Kipoğlu ve Ömer Kipoğlu olmuştur. Birkaç yıl sonra Almus Babaköy’ünden Niksar Ovasına yeni göçler olmuş Bunlar Sefer Uslu, Termeli Hasan, Sabri Turan, Duran Özgül, Murat Turan vs… Niksar Ovasında yaklaşık 50 hane ve 300 nüfus yaşamaktadır. Niksar Ovasındaki Köyün 1 adet camisi, okulu ve kuran kursu bulunmaktadır. Ovaya göç edenlerde tarım ve hayvancılık ile geçimlerini temin etmektedir. Çok verimli topraklara sahip olmasına rağmen arazinin az oluşu nedeniyle köy ciddi olarak göç vermiştir. Birçok ilde mevsimlik İnşaat İşçiliği, göç edenlerin büyük çoğunluğu ise Tokat Merkezde İnşaat ve İstanbul’da duvar kağıdı,boya ve dekorasyon işleriyle uğraşmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, 2007 yılında 5 derslikli yeni modern okul yapılmış ve eğitim öğretime başlamıştır. 90civarında ilkkademe öğrencisi vardır. ikinci kademe öğrencileri Almus İlçeye sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi 10 km. mesafeden dumanlı dağlarından boru ile getirilmiş içme ve sulama suyu olarak kullanılmaktadır.Kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, köyiçi anayol parke taş döşenmiştir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz