Babaköy Köyü Susurluk Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
babaköy köyü bilgileri - babaköy köyü resimleri - babaköy köyü tanıtımBabaköy, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Baba köyün önceki adı Bozca Bey'dir sonra ocaktan Bozcabey, dahada sonra Babaköy olmuştur. köy merasında dünyanın en zengin bor rezervi bulunmaktadır. Köy yeni bir köydür bu köyde nogay, muhacır ve yörük boyları bulunmaktadır.Köyün kurucuları 1850 li yıllarda Karakeçili Yörük Boyları olup 1800 lü yılların sonlarına doğru Bulgaristan muhacır ve nogaylar daha sonradan köye gelip yerleşmişlerdir. Kesin olarak bilinmemekle beraber Köyü kuran Yörük obasından Haci Haliller, Hacı İbrahimler ve Bozcalar diye bilinmektedir. Bu Karakeçili aşiretine mensup Yörük boyunun Aydından geldiği söylenmektedir.
Kültür

Köyün kurucuları Oğuz Türklerinin Kayı Boyuna bağlı Karakeçili yörükleridir.Karakeçililer Osmanlı Devletinin de kurucularıdır.Söğüt Bilecik Domaniç üçgenine gelmişler,oradan da Karesi topraklarına yayılmışlardır.Balıkesir topraklarında (ilçeler dahil) 65 adet Karakeçili köyü bulunmaktadır.Köyümüz Kepsut'a bağlı 20,Dursunbey'e bağlı 5,Mustafakemalpaşa'ya bağlı 14 Karakeçili köyü ile akrabadır.Aynı muhitte yer alır.İlçemize bağlı diğer Karakeçili köyleri: Karaköy,Sülecik,Paşaköy,Günaydın(bir kısmı),Söğütçayır

değişim içinde kültürünü biraz unutmuşlardır sadece nogaylar (bir kısmı) öz kültürünü unutmamaışlardır
Coğrafya

Balıkesir iline 43 km, Susurluk ilçesine 17 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir. ama çok soğuktur ayrıca atalarımız bu köy yazın serin olduğu için söz bile söylemişlerdir (Ekinlik alçaktır saçağı, tütünlük şapka kaçağı , Kalfaköy elindedir nacağı, Gürece'nin elindedir bıçağı, Yaylaçayır ayağınla kaçar ( çalışmayı çok severler işten kaçmazlar) Yıldız cehennem ocağı, Babaköy de çel bacağı Kaynak : Kalfaköy Köyünden: Ali İNAN ) bir diğer versiyonu: (bozen yayla çayır erken yakar ocağı bozene çık al nacağı yıldız cehennem bucağı babaköye gel al bacağı)
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 519
1997 588
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon: 0 (266) 874 31 45
Cep Telefonu:0 (537) 527 88 51


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz