Babalar için ipuçları - Babalarında yapması gerekenler var

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Konu emzirme olunca çoğu insan, babanın hiçbir etkisi olmayacağını ya da beslenme sürecine sınırlı katkısı olabileceğini düşünür. Oysa, anne emzirmeden fiziksel olarak sorumlu iken baba’nın tutumu ya anneyi destekler ya da emzirmenin başarısını azaltır.

Bebekle (ve anneyle) kendi ilişkilerini güçlendirmek için babaların da yapabilecekleri çok şey var:


* Babaların yapamayacakları tek şeyin emzirme olduğunu unutmayınız. Babalar, bez değiştirebilir, ağlayan bebeği sakinleştirebilir. Böylelikle bebeği ödüllendirmiş ve anneye büyük destek olmuş olursunuz.
* Mümkün olan her fırsatta, ağlayan bebeğinizi avutabilir, geceyarısı emzirmeleri için bebeğinizi annesinin yanına taşıyabilirsiniz.
* Bebekle yürüyüşe çıkabilir ve bu arada, eşinize rahatlamasını, sakinleştirici bir banyo yapmasını ya da kestirmesini önerebilirsiniz.
* Bebek doyduktan sonra onu sallamanız, gazını çıkartmanız ya da ninni söylemeniz, eşinizin yükünü hafifletecektir.
* Bebeği mutlu etmenin en iyi yolu, anneyi mutlu etmektir. Evdeki ufak tefek işlerle siz ilginebilirseniz, eşiniz bebeğinize ve emzirmeye konsantre olabilir. Zorlu bir dönem olduğundan, eşinizle ilişkinizin dengesini korumak için özen göstermek çok önemlidir.
Yeni doğan bebeğinizle, çoğu akraba ve arkadaşınız, birden emzirme ve ebeveynlik konusunda uzman kesilebilirler. Eşinizin ve bebeğinizin mutluluğu için bu, anlamlı fakat kırıcı veya zarar verici olabilen öğütlerden eşinizi koruyunuz.
* Başka çocuğunuz varsa yeni bir bebek, gelişiyle ortalığı biraz karıştırabilir. Mümkünse, bebeğinizin doğumundan sonraki birkaç hafta, büyük çocuğunuza kısa da olsa zaman ayırmaya özen gösteriniz. Onlara ayırdığınız bu zamanları, oyun parkı vb. dış mekanlarda planlarsanız, eşiniz dinlenebilir.
* Yeni bebeğinizle zamanınızı paylaşmanız kadar o uyurken eşinize de vakit ayırmanız çok rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.
* Doğum sonrası depresyon olasılığına karşı eşinize dikkat ediniz. Bu konu, bebeğin doğumundan sonra babanın sorumluluğunu üstlenebileceği en kritik konudur. Eşinizin huzursuz, hüzünlü ya da sinirli olduğunu gözlemliyorsanız ya da eşiniz ağlıyor, bitkin görünüyor, baş / göğüs ağrıları çekiyor, kalp çarpıntısı ya da hipervantilasyon (hızlı ve yüzeysel nefes alma)dan şikayetçiyse onunla konuşunuz ve bir uzmana danışınız.
* Ailenize katılan yeni bebek, ilk bebeğiniz olmasa bile, hayatınızı biraz da olsa karıştıracaktır. Eğer ihtiyacınız varsa kendinize zaman verin ve eşinizle olan bağınızı güçlü tutmaya özen gösteriniz. Zaman içerisinde, bebeğinizle ve eşinizle, beslenme dışında da bağ kurmanın çeşitli yollarını bulacağınıza inanınız.