Babam Tarih Yapıyor Belgesel Filmi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
“BABAM TARİH YAPIYOR”, 2010 EN İYİ BELGESEL FİLMİ ADAYI

Yönetmenliğini Haydar Demirtaş’ın yaptığı, Yapımını Mardin Gençlik ve Kültür Derneğinin gerçekleştirdiği ve Mardin Valiliğin desteklediği 4 dilde hazırlanan “babam tarih yapıyor” adlı belgesel film 2010 En iyi belgesel filmi adayı listesine girdi.
Mardinli bir duvar ustası babanın oğlu olan Haydar Demirtaş’ın senaryosunu ve yönetmenliğini yaptığı ve Mardin Valiliğinin desteklediği‘Babam Tarih Yapıyor’ kısa metrajlı belgesel film Sineme Yazarlar Derneği (SİYAD) Belgesel Kurulu tarafından yılsonunda verilecek olan 2010 En İyi Belgesel Ödülü’ne aday gösterildiği belirtildi.
Duvar ustası babasının tarihi evlerini onarması sırasında babasını izlerken hep bir film yapmak istediğini belirten “Babam Tarih Yapıyor” kısa metrajlı belgesel film yönetmeni Haydar Dermirtaş, Müslüman olan bir duvar ustasının Süryani işçisi Salamo ile birlikte onardıkları kilisede geçen yaşamları ve Müslüman ile Süryani cemaatinin bir arada dostluk içindeki yaşamlarının yer aldığı öyküsü anlatıldığını söyledi. Duvar ustası olan Babası Mehmet Aziz Demrtaş’ın yaşam hikayesini anlattığı belgesel filmde oyuncuların hepsi Demirtaş ailesinden olduğunu söyleyen Yönetmen Demirtaş “ daha önce hep babamla ilgili bir film yapmayı istiyordum. Duvar ustası olan babamın tarihi evimizi onarması sırasında duvardaki resimlerden etkilenerek böyle bir belgesel film çekimine karar verdim. Senaryosunu 2009 Nisan ayında yazdığım ‘Babam Tarih Yapıyor’ kısa metrajlı belgesel filmin amacı Dünya da örneği olmayan fakat Mardin’in bir örnek teşkil ettiği dinler ve diller arasındaki hoşgörüye dikkat çekmekti. Belgesel filmde de izleyeceğiniz üzere Müslüman bir duvar ustası Mehmet usta ile Süryani bir duvar işçisi Salamo aynı kiliseyi onarıyor. Aynı kilisede fakat ayrı dinlerin namazlarını yan yana kılıyor. Bir başka açından Kilise papazı ile Müslüman cemaatinin köy imamının birbirlerine olan sıcak dostluk bağları yer alıyor. Ayrıca ‘Babam Tarih Yapıyor’ kısa metrajlı Filmin SİYAD Belgesel Kurulu tarafından yılsonunda verilecek olan 2010 En İyi Belgesel Ödülü ne aday gösterilmesi de bizi sevindirdi. 30 dakikalık kısa bir gösterimde bölgemizin kültürünü, tarihini, medeniyetini ve bir arada yaşama kültürünü çok farklı unsurları bir arada yansıtarak verdik. Filmde de gerçek hayatta da Mehmet Usta'nın çevresi Müslüman ve Süryani namazlarının birlikte kılındığı, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice'nin bir arada konuşulduğu, imam ve papazın aynı sofrada yemek yediği tarihin kavşağı bir ortamdır. Mehmet Usta ve çevresindekiler, aslında geçmişle geleceğin ortasında, tarih yapmaktadırlar. Bu yüzden film Mardin’i kültürel zenginliğini anlatıyor. ”dedi. Belgesel filmi daha önce Kültür Bakanlığı tarafından, “TÜRSAK Geleceğin Sineması Genç Yönetmenler Kategorisi’’ adı altında en iyi senaryo dalında Canon Özel Ödülünü Aldığını hatırlatan Demirtaş “Babam Tarih Yapıyor”, adlı belgesel film bir çok festivale katıldı ve ödüller aldı. Türkiye’de beş festivalde gösterildi. Şimdi de yurt dışına göndermek istiyoruz. Uluslar arsı film festivallerine gönderiyoruz. aldığımız Ödüller ise , T.C. Kültür ve Turizm bakanlığı Türsak Vakfı 6 Geleceğin Sineması en iyi senaryo ödülü – 2009, T.C. Kültür ve Turizm bakanlığı Türsak Vakfı 6 Geleceğin Sineması Canon özel ödülü – 2009.” Diye konuştu.
FİLM MARDİN’İ ANLATIYOR
Yaptığı Belgesel filmin amacının dünyada örneği olmayan fakat, Mardin'in bir örnek teşkil ettiği dinler ve diller arasındaki hoşgörüye dikkati çekmek olduğunu dile getiren Demirtaş “ Sinema ile ilgili serüvenim gençlik ve kültür evinde kurulan atölye de ben ve iki kuzenim kendi aramızda küçük kısa filimler yapıyorduk. 1-2 dakikalık. 2006 yılında kültür üniversitesi Mardin’de bir atölye açtı. Oraya katıldık. Sineme benim için bir hayat ve yaşam biçimi oldu. Mardin’de öyle bir sanat yapmak benim için çok özel bir yeri var. “Babam Tarih Yapıyor” filmini 4 dilde çektik. Türkçe Kürtçe Süryanice ve Arapça dillerinde çektik. Bu Mardinimizin bir ayrıcalığıdır. Mardin Tarihten şimdiye kadar Birçok kültür bir arada yaşamış olduğu bir şehir. Zaten film kısaca Mardin’i anlatıyor. ” Dedi.
YENİ FİLMDE BABA FİGÜRAN
Demirtaş, Mardin Gençlik ve Kültür Derneği olarak yeni bir çalışma yapmayı düşündüklerini Türkiye Irak ve İran’da geçecek olan filmde babasını bu sefer figüran olarak oynatmayı istediğini belirterek “ Dernek olarak Türkiye, Irak ve İran’da geçen bir hikayeyi çekmek istiyoruz. Bu filminde Yönetmenliğini ben yapacağım büyük bir ihtimalle Geçen filmde babam başrol karakterindeydi. Bu filimde de babamı figüran olarak oynatmak isterim.” Diye konuştu.
Babam tarih yapıyor filmini Yönetmeni Haydar Demirtaş’ın Taş ustası Aziz Demirtaş, ise oğluyla gurur duyduğunu ve başarılarının devamını istediğini söyledi.
Yeni filmde de rol almak istediğini kaydeden Baba Demirtaş şöyle dedi; “ oğlum sinema okulunu bitirdi. Başarılı işler yaptı. Bu başarıların devamını istiyoruz. Oğlumla gurur duyuyoruz. 21 senedir bu işi yapıyoruz. Oğlumun dediği gibi tarih yapıyoruz. Sayın valimiz Mardin’i eski kimliğine kavuşturmak istiyor. Bütün bu yeni binaları yıkıyor. Mardin ileriye gitmek için çaba harcıyor. Oğlum yeni bir çekecek. Bunun üzerinde çalışıyor. Bu filmde tekrar bende yer almak istiyorum.”
SENARYOSU YAZILMIŞ BİR ÇOK PROJE VAR
Mardin Gençlik ve Kültür evi Derneği il asistanı ve filmin kurgucusu Yusuf Kurt’ta dernek olarak bir çok filmlerin olduğunu ve desteğe ihtiyaçları olduğunu belirterek “ Mardin’de yeteri ekipman olmadığı için kurgusunu İstanbul’da gerçekleştirdik. Günlerce sabahlara kadar çalışarak filmin kurgusunu yaptık. Kurgu yaparken filmi sanki her seferinde yeniden çekiyormuşuz gibi biz izlenim vardı. Defalarca izleyip yeniden kurguladıktan sonra en son hali şu an gösterimlerde. Mardin Gençlik ve Kültür evi sinema topluluğunun bunun dışında çekilmeyi bekleyen birçok projesi var. Senaryosu öyküsü yazılmış birçok proje çekilmeyi bekliyor. Bu filmleri çekerken gerek yerelden gerek ulusaldan birçok destek alıyoruz. Gençlerin filmlerinin hayata geçmesi için bu tür desteklere elbette ki ihtiyacımız var. Bu desteklerin devam etmesini diliyoruz.” Şeklinde konuştu.


Kaynak: habermardin