Babam Tarih Yapıyor Belgeseli

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
DUVAR USTSI MEHMET VE SELAMO’NUN KİLİSE ONARMASI BELGESELİ ABD’DEN ÖDÜL ALDI
Mardinli duvar ustası bir babanın oğlu olan Haydar Demirtaş’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmen koltuğunda oturduğu, Mardin Valiliği’nin de destek verdiği Babam Tarih Yapıyor kısa metrajlı belgesel film bu yıl 15’incisi düzenlenen 15.Boston Türk Filmleri Festivalinden en iyi belgesel izleyici ödülü aldı.

"Babam Tarih Yapıyor" Belgesel film, bir duvar ustasının Süryani işçisi ile birlikte bir kilisenin onarım çalışmasını ve Müslümanlar ile Süryaniler arasındaki dostluğun öyküsünü Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Arapça anlatımına yer veriliyor. Genç yönetmen Haydar Demirtaş’ın yanı sıra, babası Mehmet Aziz, annesi Koçeli, 4 kardeşi ve 4 amcasının da rol aldığı filmde, bir duvar ustası olan Mehmet Usta ile Süryani duvar işçisi Selamo’nun aynı kilisede yaptıkları çalışma ve bu çalışma esnasında ortaya çıkan diyaloglar izleyiciye farklı bir dille yansıtılmış.

Her yıl Kültür Bakanlığının desteklemiş olduğu TÜKSAK Vakfının Düzenlemiş olduğu Geleceğin Sineması adlı Senaryo yarışmasında 2009 en iyi Senaryo Ödülü ve Canon Özel Ödülüne laik görüldüğünü anımsatan Yönetmen Demirtaş “ Kültürler arası Diyalogu konu edinen filmimizde, İnşaat ustası Mehmet Usta ailesi birlikte, Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde, dinlerin ve kültürlerin kesiştiği Mardin kentinde yaşamaktadır. Müslüman bir adam olan Mehmet Usta, yardımcılarıyla birlikte, tarihi bir Mezopotamya köyünde bir Süryani kilisesi tamir etmektedir. Mehmet Usta'nın çevresi Müslüman ve Süryani namazlarının birlikte kılındığı, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanicenin bir arada konuşulduğu, imam ve papazın aynı sofrada yemek yediği tarihin kavşağı bir ortamdır. Mehmet Usta ve çevresindekiler, aslında geçmişle geleceğin ortasında, tarih yapmaktadırlar. Mardin Gençlik ve Kültür Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz “Babam Tarih Yapıyor” adlı belgeselimizin Amerika’dan ödülle dönmesi ekip olarak bizi mutlu etti. Belgeselimize desteklerini esirgemeyen Mardin Valisi sayın Hasan Duruer’e teşekkür ediyoruz.” Dedi.


Kaynak: habermardin.com