Bademli Köyü Karamanlı Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bademli köyü bilgileri - bademli köyü tanıtım - bademli köyü resimleriBademli köyü, Türkiye'de Burdur ilinin Karamanlı ilçesi merkezinin 15 km uzağında bulunan ve 576 kişilik nüfusunun çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir köydür.

Birkaç höyüğe de evsahipliği yapan köy 150 haneden oluşmaktadır. Köy ayrıca bir ilköğretim okulu ve bir sağlık evi binasına da sahiptir


Bademli, Burdur ilinin Karamanlı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün üç tepeler merkesinde yapılan kazılar 500 lü yıllardan kalma anıt mezarlar ve bu mezarlara follos taşları bulunmuştur 2008 yılında yapılacak restore calışmaları sonunda turizme acılacaktır.
Kültür

Köyde eski bayramlardan kalma amin töreni yapılmakta bu törenden sonra toplu olarak mezarlık ziyareti yapılmaktadır. İki yerel sanatcımız bulunmaktadır.
Coğrafya

Burdur iline 55 km, Karamanlı ilçesine 15 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 576
1997 531
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır bunun yanısıra (Karataş Gölü) göl balıkçıgı yapılmaktadır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır sadece 3 sınıfa kadar egitim vermektedir (ögretmen eksikliğinden) yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır (ama devletimizin kısıtlı koşullarından dolayıı bir ebe yoktur) . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz