Bademli Revani Tarifi - Bademli Revani Yapılışı - Bademli Revani Tarifi Nedir

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bademli Revani Tarifi - Bademli Revani Yapılışı - Bademli Revani Tarifi NedirMalzemeler;
- 250 gram irmik
- 50 gram un
- 250 gram toz şeker
- 60 gram tereyağı
- 9 adet yumurta
- 1 küçük limon kabuğu rendesi
- 100 gram iç badem
- 1 tutam tuz
Tepsiyi yağlamak için;
- Yarım çorba kaşığı tereyağı
- 1 çorba kaşığı un
Şurubu için;
- 950 gram toz şeker
- 800 gram su
- 1 çorba kaşığı limon suyu
Hazırlanışı;
1. Revani karışımını üçte iki kısmına kadar alabilecek, yani 24-25 santimetre çapındaki kenarlı yuvarlak bir tepsinin Altını yarım çorba kaşığı yağla iyice yağladıktan sonra buna 1 çorba kaşığı da Un serperek tepsiyi oynatmalı, un tepsisinin her bir tarafına yayılarak yapışmasını sağlamalı, sonra da tepsiyi ters çevirerek yanlarına vurmalı, fazla yapışmış olan Unların dökülmesini sağlamalı, sonra da yağlanmış ve unlanmış tepsiyi bir tarafa bırakmalıdır.
2. Bir küçük kaba, bir bardak Su ile 100 gram iç badem koyarak, ancak 3-4 taşım kaynatarak ve ateşten alarak suyunu dökmeli, bademlerin iç kabuklarını soymalı, sonra da bademleri en çok iri Pirinç büyüklüğünde olmak üzere bıçakla küçük parçalara ayırmalı ve bir kenara bırakmalıdır.
3. Sonra diğer tenceredeki yumurta beyazlarına, 1 tutam Tuz koyarak yumurta akları Kar gibi beyaz ve çok koyu bir köpük haline gelinceye dek aşağı-yukarı 15 Dakika hiç durmadan telle dövmelidir.
4. yumurta aklarının dövülmesi sona erince; yumurta sarısı tenceresine, her ikisi de birbirleriyle harmanlanmış, yani karıştırılmış 4.5 kahve fincanı irmik ile bir kahve fincanı un, köpük haline gelmiş olan yumurta akları ve kıyılmış bademleri de katarak, hepsi ancak birbirleriyle harmanlanıncaya dek, tahta kaşıkla karıştırılmalı, sonra da bunlara, erimiş fakat soğuk bir halde bir kahve fincanı da tereyağı koyarak, tekrar karıştırılmalı, yağı yedirdikten sonra bu hamuru, içi yağlanmış ve hafifçe unlanmış olan tepsiye dökmeli ve orta ısıdaki fırında aşağı-yukarı bir Saat pişirmelidir.
5. Hamur fırından çıkacağına yakın, bir tencereye 4 bardak toz şeker, 3.5 bardak su ile 1 çorba kaşığı Limon Suyu koyarak orta ısıdaki ateşte karıştırmalı, şekerin su içinde erimesini sağlamalı, sonra da bu şekerli suyu kendi halinde 10 dakika kadar kaynatarak orta koyulukta bir şurup yapmalıdır.
6. Revani Hamuru pişince fırından alarak, buna hemen, kaynar bir halde olan orta koyuluktaki şurubu ilave ederek içirmeli ve revani bir saat kadar ılındıktan sonra tepsinin üstüne bir tabak kapatmalı ve altüst ederek revaniyi tabağa almalı ve iyice soğuduktan sonra servise sunulmalıdır.
Not 1 : Revani ertesi Gün servis edilirse daha nefis olur.
Not 2 : Malzeleri eşit oranda azaltarak ya da artırarak istediğiniz kadar revani yapabilirsiniz.


alıntı