Bağlı Köyü Osmangazi Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bağlı köyü bilgileri - bağlı köyü tanıtım - bağlı köyü resimleriBağlı, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

600 yüzyıllık köyün bulunduğu bölge M.Ö. 2000 senesinde Tiniler tarafından kurulmuş ve daha sonra burada Bitinya Krallığı kurulmuştur. M.S. Roma imparatorluğuna geçen bu bölge M.S. 395 Roma imparatorluğunun ikiye bölünmesiyle Bizans'a kalmıştır. Atranos (Orhaneli) tekfurluğunun idaresinde iken 1325 yılında Orhangazi'nin Orhaneli'ni fethetmesi Türk toprakları olan Uludağ'ın üzerine daha sonra orta asya dan gelen Türkmenler yerleştirilmiştir. Bu Türkmenlerden "Bağlı Cemaati" bu köyü oluşturmuştur.1340'tan sonra gelen bu Türkmenler Kite Kadılığına bağlı iken daha sonra Orhaneli Kadılığına bağlanmıştır. Orhaneli'ye uzaklığı nedeniyle 1924 yılında nahiye haline getirilmiş ancak coğrafi nedenlerle daha önce bir köy olan Keles 1934 yılında nahiye olmuş ve bağlı köyüde diğer köylerle beraber Keles'e bağlanmıştır. Günümüzde Bağlı Köyü Osmangazi İlçesine bağlıdır. Bağlı Köyü Osmanlı döneminde çevredeki kırk köyle beraber Osmanlı sarayının vakıf köyleri içerisinde yer almış ve üzüm yetiştiriciliği ile ünlenmiştir. Cumhuriyet anıtlarından biri de köyde bulunmaktadır. Bağlı köyü Bursa'nın en eski köylerinden birisi olmasına rağmen maalesef Bursa'da tanınmamaktadır. Komşu köyler Soğukpınar, Kirazlı ve Çaybaşı, Bağlı köyünden daha sonra kurulmasına rağmen daha gelişmiştir. Yakın zamanda Soğukpınar köyünde kurulan su fabrikası dolayısıyla Soğukpınar köylüleri bağlı köyü sınırları içerisinde olan Karacakaya mevkiinde bulunan suyu sahiplenme yoluna gitmişlerdir.(omurkolay@yahoo.com)19:04, 19 Nisan 2009 (UTC)
Coğrafya

Bursa iline 33 km, Osmangazi ilçesine 33 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Genelde karasal iklim özellikleri bulunmaktadır.Yani kışları sert ve soğuk yazları sıcak ve kuraktır.Turunçgiller grubu yetişmemektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 494
1997 558
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde turunçgiller ve zeytin haricinde hemen hemen her türlü meyve, sebze yetişmektedir. Özellikle kiraz, çilek, ahududu, böğürtlen, ceviz, kestane, elma, armut, ayva, üzüm, incir, ıhlamur, vişne, gibi meyveler ve patates, fasulye gibi sebzeler, hiç sorunsuz sekilde yetişmektedir fakat köylünün bilinçsiz tarım yapmasından dolayı arazilerin bir çoğu boş durmaktadır ve değerlendirilememektedir. Ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Özellikle süt hayvancılığı (büyükbaş) yapılmaktadır. Köy doğa sporlarına müsaittir, hatta yamaç paraşütü yapmak için çok müsait alanlar bulunmaktadır. Anayol üzerinde olması ve ulaşımı kolay olması nedeniyle hafta sonu günübirlik piknik yapmaya müsait harika dogal alanlar vardır. çam ormanları içerisinde şehrin kirli ve gürültülü ortamından uzaklaşmak için güzel bir atmosfer ,ve doğa ya sahiptir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır 1 ve 2. sınıflar fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0 (224) 284 23 30
Cep Telefonu:0 (535) 497 34 42

Kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait resim ve bilgileri - bu başlık altında paylaşabilirsiniz