Bağlum Beldesi Keçiören Ankara

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ankara Köyleri - Bağlum beldesi - Bağlum beldesi Hakkında - Bağlum belde Tanıtımı - Bağlum belde Resimleri


Bağlum, Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı 24.000 nüfuslu beldesidir. Merkeze 13 km uzakta, Kuzeyde Sirkeli, Çalıseki, Sarıbeyler ve Kösrelik Köyleri, Güneyde Ufuktepe, Uyanış, Bademlik ve Ovacık Mahalleleri ile Keçiören İlçesi; Doğuda Pursaklar, Saray ve Mahmudiye, Batıda ise Memlik, Yakacık ve ivedik Köyleri ile çevrili güzide bir yerdir. Bağlum; Karakaya, Kafkas, Karşıyaka ve Hisar Mahalleleri olmak üzere 4 mahalleden oluşmaktadır.

Bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan belde 1530 yılında Anadolu Vilayetinin Ankara kazasına bağlı bir köy olup, 37 haneli köyün 19 hanesi Tımar’a ayrılmıştır.[1]

Evliyalar diyarı olan Bağlum'un belde mezarlığında Horasan’dan gelme Yakup Evliya, yine Merkez Camii avlusunda Horasan’dan gelme Yusuf ve Sadık Evliyaların türbeleri bulunmaktadır. Ayrıca İslam alimi Seyyid Abdülhakîm Arvâsî ve Necip Fazıl Kısakürek’in üstadı Asım Köksal'ın mezarlarıda belde mezarlığındadır.

Bağlum özellikle bağları ve Kış armudu ile ünlüdür, halkının geçim kaynağı da çiftçiliktir. Tarım ve Hayvancılığın giderek önemini kaybettiği belde günümüzde kasapları ve piknik alanları ile tanınmaktadır. Yüksekliği merkeze göre fazla olan belde de (rakım 1175m.) Devlet Hava Meydanları'nın uzak mesafe radarı[2] ve PTT'nin kurmuş olduğu bir istasyon ve telefon bakım merkezi mevcuttur.

Belde halkının eğitim seviyesi yıllar geçtikçe yükselmeye devam etmektedir. 2007 yılında 3 ilköğretim okulu ve 1 lise ile eğitim ve öğretime devam edilmektedir. 1999-2000 eğitim öğretim döneminde belde okullarındaki kayıtlı öğrenci sayısı 2550'dir. Bu hizmet 100 öğretmenle sunulmaktadır.

Belde de 1963 yılında Bağlum Spor kurulmuş olup daha sonra Bağlum Belediye Spor Kulübü olarak ismini değiştirmiştir. 2006-2007 sezonunda 3.Lig 2.Grup'ta mücadele etmektedir.

Bağlum hızla nufusu artmakta ve günümüzde 40 bini geçmiş bulunmaktadır. Bağlum kafkaslar kentsel bir dönüşüm içinde olup büyük ilgi görmekte ve mütehitlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir yer olmaktadır