Bahadır Köyü Saruhanlı Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bahadır köyü bilgileri - bahadır köyü resimleri - bahadır köyü tanıtımBahadır, Manisa ilinin Saruhanlı ilçesine bağlı bir köydür.

Eski adıyla Memiler köyü Osmanlı ile birlikte şimdiki yerleşim yerine 6 km.kuzeyde kurulmuştur.köyden ilk taşınmalar Evler olarak adlandırılan şimdiki köy mezarının karşısındaki alana 1912'li yıllarda 4/5 aile şeklinde olmuştur.1919'lu yıllarda yunanlıların manisa bölgesini işgal etmesi üzerine bu 4/5 aile tekrar eski Memiler köyüne göç etmiştir.Bahadır damları olarak adlandırılan şimdiki bölgeye kesin göç 1949-1950 yıllarında yapılmıştır.


Kültür

Köyümüzün keşkek yemeği bütün köylerde oldugu gibi meşurdur. Bunun yanında etli yemeklerimiz'de ön planda yer almaktadır. Kurban bayramında kesilen kurbanlarımızdan fırına atılarak pişirilen et yemegini(sura yemeği) köydeki her hane yapmaktadır. Herkes bütün dostlarına ikramda bulunur.Ayrıca bezdirme ve çörek yapılır.
Coğrafya

Manisa iline 32 km, Saruhanlı ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyümüzün üç tarafı çam ağaclarıyla çevrili ormanlık bir yerdir.

Köyümüzün bilinen tepesi kara tepe olarak adlandırılır. Köyümüzün kenarından geçen haziran ayına kadar akan bir çayımız vardır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bazen soğuk kış aylarında yagışların yağmur ve kar olarak olduguda görülür.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 224
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyümüzde tütüncülük ve zeytincilikle ugraşılır aynı zamanda bugday ekimide yapılmaktadır.Hayvancılıkta koyun ve keçi sürüleri bakılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Ahmet Direkli vefat ettiğinden dolayı yeni yerel seçimlere kadar yerine Nihat Yıldırım muhtarlık yapmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekeside vardır . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyümüzde iki adet bakkal iki adet kahvehane mevcuttur

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz