Baharın gelmesiyle En sık karşılaşılan alerjiler

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Baharın gelmesiyle En sık karşılaşılan alerjiler

Alerji, bağışıklık sisteminin aslında vücuda zararlı olmayan maddelere karşı başlattığı bir savunmadır.En sık karşılaşılan alerjenler, ev tozu akarları, polenler, otlar, hayvan epiteli, küf ve besinlerdir. Bu alerjenler vücuda temas ettiği bölgelere göre farklı alerjik reaksiyonlara sebep olur. Alerjik rinitte burunda kaşıntı, tıkanıklık, rahat nefes alamama ve burun akıntısı bulguları görülebilirken, alerjik göz reaksiyonlarında ise gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma, göz kapaklarında şişlik görülür.

Solunum sisteminde ise boğazda gıcık hissi ve kaşınma, kuru öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı ortaya çıkar. Alerjik cilt reaksiyonlarında ise kaşıntı, kızarıklık, ciltte kabarıklık ve döküntü gibi birçok değişik şikâyet oluşabilir. Astım hastalarının da bahar aylarında şikâyetleri artar.

Bitkilerin polenleri, özellikle bahar aylarının gelmesiyle havaya salınır. Polen alerjisi, ağaçların, fundalıkların, tahıl ve otların ve çiçeklerin polenlerinden kaynaklanır. Polenler ön planda nefes yolu ile vücudumuza girer ve üst solunum sisteminde boğazda yanma, kaşıntı, kuru öksürük ve nefes darlığı şikâyetlerine sebep olur.

Polen mevsimlerinde; ağaçlar çoğunlukla mart ayından mayısa, çayırlar nisandan hazirana, otlar ise haziran sonundan eylüle kadar havaya polen salar. Aynı zamanda tek başına polen mevsimleri ve polenlerdeki artışlar, iklime ve yöresel faktörlere göre de değişim gösterebilir. Birçok bitkinin çiçeklenme döneminde, açık havada oldukça yüksek miktarda polen oluşur. Polen düzeyleri; kırlık bölgelerde gün içi en yüksek düzeyken, şehirlerde ise akşama doğru en yüksek düzeyine ulaşır. Dağlık ve deniz kenarı bölgelerde ise polen miktarı daha az olup, yağmur ve bulutlu havalarda bu miktar daha da azalır.

Polen alerjisi olan kişiler bu dönemlerde bazı önlemler alarak şikâyetlerini azaltabilirler. Polenlerin azaldığı saatlerde dışarı çıkmayı tercih ederek, uyumadan önce pencereleri kapatarak, yatmadan önce saçları yıkayıp polenleri uzaklaştırarak, eve gelindiğinde kıyafetleri havalandırarak, araba kullanırken camlarını kapalı tutarak polenlerden kısmen korunulabilir.

* Sema Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı

DR. AYŞE TÜRKÖZÜ*