Baharşeyh Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Gürün Çevirme Köyü - Baharşeyh KöyüHakkında Bilgiler - Baharşeyh Köyü ResimlBaharşeyh Köyü Zara Resimleri
Bilgiler
Nüfus 151 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58700
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Zara
Baharşeyh, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.Kültür
köy nufusunun atalarının Horasan dan gelmiş oldugu tarih kitaplarında yazmaktadır.büyük ölçüde türkmen lisanı, geleneği ve kültürü kalıntıları mevcuttur,folklorik olarak zengindir dügün cerge ve eğlence leri tamamen türkmen geleneğidir.kullanılan dil öztürkcedir.Köyden göç edenler bir araya gelerek İstanbulun Esenler ilçesinde 1997 yılından beri MALİ MÜŞAVİR BAHATTİN ÇETİN Başkanlığında köy Dernegi kurmuşlar ve köy derneği halen faaliyettedir.yıl 2008 dernek başkanı HASAN KOCADAĞ halen devam etmektedir.köy halkının ve yeni kuşağın tanışıp kaynaşması maksadıyla her yıl bir defa olmak üzere piknik adı altında dernek mensupları ve komşu köylerden misafirlerinde katılıımıyla kır şenlikleri yapılır.bu şenliklerde halk oyunları,orta oyunları,piyesler,oynanır yöresel yemekler yapılır.yine yöre aşıkları ,ozanlar,şairler,sanatcılar .türküler .şiirler ve deyişler söylenir ve bu şenlik gelenek haline gelmiştir halen de devam etmektedir.


Köyün Yemek Çeşitleri:Hıngel, Mıhlama,Karaherle,Gelecoş,Madımak,Ekmaşı(ekmekaşı)

Coğrafya
Sivas iline 95 km, Zara ilçesine 22 km uzaklıktadır.kızılırmak vadisinde bulunmaktadır zara ,imranlı ve susehri üçgenindedir.üç ilçeye de kuş uçuşu uzaklık mesafesi yaklaşık olarak aynıdır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 151
1997 188

Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Dursun Yalçın
2004 - Şükrü Bozok
1999 - Cihan Öztürk
1994 - cihan Öztürk
1989 - Esman Öztürk
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz