Bahçeköy Köyü Merkez Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Bahçeköy Köyü - Bahçeköy Köyü Hakkında - Bahçeköy Köyü Tanıtımı - Bahçeköy Köyü Resimleri
Tarihi

Bolu Bihtinyalılardan kalma bir şehirdir. Adını da buradan almaktadır. Köye ilk yerleşenler Orta Asya kökenlidir. avşar türklerindendir. Tıpkı diğer köylerin isimleri de orta asya menşeilidir. Kınık, Çatak, Sazak, Kındıra, Kızık, Yaka, Alpagut, Tatlar, Oğulduruk, Bayat ve Çele köyleri gibi. Çanakkalede iki şehit vermiştir.Biri;yorgancı oğlu diye geçmektedir.bu kişinin şuanki ERGİN ailesinden olduğu bilinmektedir. diğer kişi durak ailesine ait bir şehittir. köy mezarlığında doğu roma imp. kalma dikili taş sütunlar, kahyalar mahallesinde, roma döneminden kalma , roma yazmalı bir dikili taş bulunmaktadır. ayrıca, otoyol yapımı zamanında kahyalar köyündeki otoyol alanından roma dönemine ait olduğu düşünülen içi altın dolu küpler bulunmuştur. şu andaki akıbetini kimse bilmemektedir. roma dönemine ait dikili taşlardan birkaç tanesi köy içine taşınmıştır. köy ve çevresi çok önemli bir yerleşim merkezi olduğu günümüzde yaşayan yaşlılar tarafından anlatılan hamam kalıntıları rivayet edilmektedir. Ayrıca köy mezarlığının üst başında ki sıtma pınarı özel su nakil borularıyla (doğu roma imp. kalma su ishale hatları) aktığı günümüzde görülmektedir.

Kültür

Köyde Osmanlı kültürü hakimdir. köyün kendine has yemeği olmayıp, bolu yemekleri yapılmaktadır. geçmişte tarım ziraatla birlikte ilkel dokuma tezgahları halen evlerde bulunmaktadır.

Coğrafya

Bolu merkezine 9 km uzaklıktadır. Bolu'nun doğusunda D 100 ve otoyolun arasında orta yükseklikte bir tepede kurulmuştur. D 100 kara yolundan bakıldığında bir ressama ilham kaynağı olacak kadar güzeldir. Bu yağlı boya tablo kültür müzesindedir.köy üç mahalleden oluşmaktadır.Doğu bitişiğinde Aşşağıpınar,kuzey doğusunda 1 km uzağında Kahyalar mah. bulunmaktadır.bu mahallenin kuzeyinde köye ait kahyalar çamlığı önemli bir mesire ve piknik alanıdır.doğusunda avlanma sahası olan Çalıca bulunmaktadır.Köyün kuzeybatısında Hıdırın çayırı ve Karapınar, batısında köyün kabristanı , güney doğusunda Koru içi ve güneyinde köyünmerası olan Yalak çayırı bulunmaktadır.Büyük su çayı bu çayırı doğu - batı ekseninde ikiye bölmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ancak evlerde şebeke suyu akmamaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün toplu taşıma sistemi sorunludur. Bu yüzden çocuk okutan aileler sıkıntılar yaşamaktalar.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz