Bahçeli Köyü Ezine Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ezine Bahçeli Köyü - Bahçeli Köyü Hakkında - Bahçeli Köyü Tanıtımı - Bahçeli Köyü ResimleriBahçeli, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Anlatılan hikâyeye göre köyün geçmişi şöyledir.

Köyün adının bahçe isminden türediği, zamanla Bahçeli adını aldığı bilinmektedir. Köyün 1 km kadar uzağında bulunan Bozeli köyü halkından bir kısmının ihtiyaç için kavun, karpuz, domates vs. bugünde Bahçeli köyünün bulunduğu yerde bahçecilik yaptığı bilinmektedir. iki köy arasında bulunan çayın şiddetli yağmurlarda geçilemez hale gelmesi nedeniyle zamanla bu köylüler bahçe yaptıkları civara evler kurarlar ve burada kalmaya başlarlar. Daha sonra çoğalırlar. Köyün ismi de bu bahçe kelimesinden türeyerek Bahçeli adını alır. Köyün bir kısmı Romanya muhaciri olup, bir kısmı yerleşik Türkmen manasına gelen manav Türkü'dür.


BAHÇELİ KÖYÜNÜN KÜLTÜRÜ, GELENEK VE GÖRENEKLERİ

Bahçeli köyü için çok eskiden süregelen bir gelenek olmamakla birlikte son yıllarda her yıl Mayıs ayında yapılan ve yavaş yavaş geleneksel hale gelmeye başlayan (bu genelde köydeki tarımsal işlerin yoğunluğunun tam olarak başlamadan önceki zaman diliminde yapılır) geleneksel hale gelen köy hayrı (çiftçi hayrı olarak da geçmektedir) yapılmaktadır. Civar köylerce de bilinen ve katılım oranı çok yüksek olan bir faaliyettir. Köy hayrında bölgenin geleneksel yemeği olan keşkek vazgeçilmezdir. Bunun yanında pilav, ayran da misafirlere ikram edilir.

Coğrafya

Çanakkale iline 60 km, Ezine ilçesine 14 km Ayvacık ilçesınede 8 km uzaklıktadır. Köy Ayvacık ılçesıne daha yakın olmasına ragmen Ezine ilçesıne baglıdır

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 511
2000 428
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık Bilgi yok

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmaktadır(resmı deıl). Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koyde okul ve saglık ocagı ımkanları bulunmasına ragmen koye ogretmen ve saglıkçı temın edılmemektedır.egıtım duzeyı yuksek olan bır koydur.hakim_kutuphanecı_çok sayıda ogretmen_saglık memuru_veterıner ve ımam yetısmıstır

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz