Bahçeliyurt Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sivas İli Köyleri - Bahçeliyurt Köyü Kangal - Bahçeliyurt KöyüHakkında Bilgiler - Bahçeliyurt Köyü Resimleri

Bilgiler
Nüfus 43 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 58910
Alan Kodu 0346
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Sivas
İlçe Kangal
Bahçeliyurt, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Bahceliyurt köyünün ilk adı Kilise'dir bu adı yerleştigi kayalık bir tepe üzerinde bulunan kilise'den almıştır.çok yakın tarihe kadar bu adla var olmuş olan bu günkü bahceliyurt köyü. yeni adını çok yakın yıllarda almıştır.Köye ilk yerleşen kabile kelhasanlardır bu kabile ayni yerde bulunan ceviz köyünden ayrılarak bu köyü kurmuşlardır.uzun yıllar Ceviz köyünün mezrası olan (kilise)Bahceliyurt köyü daha sonra gelen tek tek göçlerle nufusu artarak 1950 yıllarında muhtarlık olmuştur.

Tarihi:bahceliyurt ve ceviz köyünün hemen tamamı oguz boylarının bozok boyunun iran azarbaycan ve türkmenistan dolaylarından (HORASAN)yöresinden gelen begdili ve baydan kolundan olan türkmenlerdir.bu türkmenler gerek mogolların gerekse arab yarımadasından gelen akınlar ve baskılarında etkisiyle özellikle 1071 malazgirt savaşından sonra yogun göçlerle bir kol azarbaycandan diger büyük bir kolda musul kerkük halep adıyaman malatya yoluyla şu anda köyün bulundugu yama daglarına gelmişlerdir 1500 lü yıllarda konar göçer olan bu toplulukları yerleşik düzene zorlayan osmanlı yönetimince baskılar uygulanmiş buna karşı çıkan on binleri bulan bu topluluklar şu an suriye sınırında bulunan rakkaya sürgüne gönderilmiştir daha sonraki yıllarda buralardan kaçan bu topluluklar gizlice eski yerleşim yerlerine geri dönmüşlerdir.köyün baydıgın (beydigin)beydili kökünden adını aldıgı kabul edilen dagı vardır bu dagın dorugu ziyaret kabul edilen kutsal bir yerdir.Bu bölgenin en eski yerleşim yeri MÖ 1600 yıllarında etilerin başkenti olan karacakale ve akcakale kaleleridir yörede çok önemli kalıntılar oldugu söylenmektedir buralarda henüz tarihi bir araştırma yapılmamiştır.

Kültür
Geleneksel Türkmen kültürünün hakim oldugu bir yerleşkedir.

Coğrafya
Sivas iline 148 km, Kangal ilçesine 47 km uzaklıktadır.kuzeyinden dogusuna kadar uzanan yamadaglarının devamı olan ozan gedigi adındaki dag sinsileleri uzanmaktadır.kuzey dogusunda yörenin en ünlü dagı olan baydıgın dagı bulunmaktadır,(1950m)güneydogusunda çaallı dagı güneyinde lüülük dagı bulunmaktadır.Kuzeyinde yellice ve kuluncak köyü,dogusunda ödek köyü, güneyinde Ceviz köyü ,Bektaş köyü,batısında Satören ve akcakale köyleriyle komşudur.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 43
1997 56

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim Okulu vardır ama faal degildir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz