Bahçeşehir Üniversitesi Hakkinda Bilgiler - Bahcesehir Universitesi Fakulteleri ve Yasam

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bahçeşehir Üniversitesi

1998

1999

  • California San Diego State University ile kapsamlı bir akademik ve stratejik işbirliği protokolü imzalandı.
  • 6 Kasım1999'da, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onur Başkanı Rauf Denktaş'ın da katıldığı resmi açılış töreniyle, Bahçeşehir Üniversitesi akademik dünyaya resmen adım attı.
  • 1999-2000 Eğitim Öğretim yılında ÖSS ile ilk öğrenciler kabul edildi.
2000

  • İkinci akademik yılın açılışını dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan yapmıştır.
2003

  • Bahçeşhir Üniversitesi, ilk mezunlarını verdi.
2004

2005

Bahçeşehir Üniversitesi Mezunlar Derneği kuruldu.
Beşiktaş Kampüsü Fazıl Say Sahnesi açıldı.
2006

2007

  • 26 Eylül2007'de Bahçeşehir Üniversitesi'nin 10. Akademik yıl Açılış Töreni, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'in de katılımıyla Beşiktaş Kampüsünde yapıldı.
Akademik yönetim
Prof.Dr. Deniz Ülke Arıboğan - Rektör
Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ - Akademik İşlerden Sorumlu Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Şenay Yalçın - Öğrenci İşlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Ömer Asım Saçlı - Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Cumhur Özakman - Hukuk Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Taner Berksoy - İşletme Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Erol Sezer - Mühendislik Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Ahmet Eyüce - Mimarlık Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Haluk Gürgen - İletişim Fakültesi Dekanı
Doç. Dr. İrini Dimitriyatis - Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü
Prof. Dr. Selime Sezgin - Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü
Prof. Dr. Niyazi Berk - Meslek Yüksekokulu Müdürü
Mehmet Atasagun - Hazırlık Programı Müdürü
İ. Türker Kurşun - Genel Sekreter

Kampüsler

Beşiktaş Kampüsü
Mecidiyeköy Hazırlık Kampüsü


Bahçeşehir üniversitesi resimleri
Resim Boyutu Otomatik Olarak Küçültülmüştür.. Orjinal boyutunu görmek için tıklanız..

 

Son düzenleyen: Moderatör:
#2
Bahçeşehir Üniversitesi

Öğrenim dili Ingilizce olan Bahçesehir Üniversitesi; öğrencilerin başarı kaynaklarını ve potansiyellerini belirleyen bir eğitim modelibenimsemiş, Mesleki-Endüstriyel-Profesyonel Portföy Egitim Sistemi (MEP), Genel Egitim Programi (GEP) bir yarıyıl Yurtdışında Eğitim Programı (YEP) çerçevesinde dünyanın seçkin üniversiteleri ile kurulan akademik işbirliği imkanları sayesinde öğrencilerine daha iyi hizmet vermeyi hedeflemektedir. Bahçesehir Üniversitesi "Bookstore" birimi; ders kitaplari, yardimci kitaplar, dergi ve günlük gazetelerin bulundugu bir birimdir

Tarihçe Bahçeşehir-Uğur Eğitim Vakfı tarafından Ocak 1998'de Bahçeşehir Üniversitesi kurulmuştur. Avrupa'da bir çok kez yılın en iyi yerleşim yeri ödülünü alan Bahçeşehir'de kurulu bulunan üniversite adını buradan almaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi kuruluşundan kısa bir süre sonra Şubat 1998'de California San Diego Devlet Üniversitesi ile kapsamlı bir akademik ve stratejik işbirliği protokolü imzalamıştır. 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında ile ilk öğrencilerini almıştır. Üniversite`nin akademik dünyaya adım atışının resmi açılışı 6 Kasım 2000 günü yeni kampüsümüzde gerçekleşmiştir. Açılış Eski Cumhurbaşkanı Sn.Süleyman Demirel ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onur Başkanı Sn.Rauf Denktaş tarafından yapmışlardır. İkinci Akademik yılının açılışını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn.Yaşar Okuyan yapmıştır. Şu anda üniversitenin 2 kampüs ve 1 spor aktivite merkezi bulunmaktadır. Merkez Kampüs idari birimlerin yanısıra İletişim Fakültesi dışındaki tüm bölümleri içermektedir. İkinci kampüs ise İletişim Fakültesi'dir. Spor Aktivite Merkezinde ise yurtlar ve öğrencilerin sosyal yaşamlarını sürdürebilecekleri aktiviteler bulunmaktadır.

Yurt ve Barınma

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını gidermek için modern yurtlara sahiptir. 1 ve 2 kişilik odaların bulunduğu yurtlarda her odada bir banyo, her öğrenciye bir tane olmak üzere çalışma masaları, klima, oturma grubu, buzdolabı ve balkon/teras bulunmaktadır. Öğrenci yurdunun barinma kapasitesi 62 kisidir. Merkezde ayrica tennis kortlari, açik basketbol sahalari ve yüzme havuzu vardir.Yurtlardan İstanbul dışından gelen öğrenciler yararlanabilmektedirler. Yurt kaydı yaptırmak için kesin kayıt işleminin ardından kayıt bürolarının bulunduğu alandaki yurt bürosuna başvurarak yurt istek formu doldurarak imzalanmalıdır. Doldurulan formlar kesin kayıt süreci tamamlandıktan sonra Rektörlükçe değerlendirilir ve yurda yerleştirilen öğrencilerin yurt kesin kayıt işlemleri yapılır ve kendilerine kalacakları odalar tahsis edilir. Yurt, üniversitenin sosyal tesislerinin hemen yanında, çift katlı bir binadır. Bu binanın üst katı kızlara alt katı erkeklere ayrılmıştır. Yurdun en güzel yanı sosyal tesislerle iç içe olmasıdır. Böylece okuldaki tüm aktivitelere katılma şansınız olur. Ayrıca derslerden sonra veya haftasonları, tabii havuz açıkken, odanızın 100 metre ötesindeki havuzdan rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Sanırım tek artısı da bu. Çünkü bugüne kadar birinci dönemde dolan yurtlar ikinci dönemde insanlar ev arkadaşı bulup çıkmasıyla boşalıyor. Bir veya iki arkadaş bulup ev kiralarsanız yurda göre daha ucuza geliyor. Yurttan ayrılıp eve çıkmak isteyenler için bir kaç tavsiyede bulunabiliriz: Mesela ev kiralayacaksanız bunun da bir iki püf noktası var. Bahçeşehir'deki evler biraz daha lüks göz önünde tutularak yapılmış. Ama "Ben öğrenciyim lükse ihtiyacım yok." derseniz o zaman çok daha ucuza Bahçeşehir'le arasında sadece bir yol olan Esenkent`te ev kiralıyabilirsiniz. İletişim Fakültesi öğrencisiyseniz yurttan okula gitmek büyük problem yaratabilir ama Esenkent'te ev tutarsanız Fakülte binanızın yakınlarında ev tutma şansınız olur. Diğer bölümlerde okursanız da Esenket`in ana kampüse uzaklığı yaklaşık olarak yurdun ana kampüse uzaklığıyla birdir. Arkadaş çevresi edinmek için yurda çıkmak her zaman faydalıdır ama arkadaş çevrenizi edindikten sonra eve çıkmanın sizin yararınıza olacaktır...

Kütüphane

Bahçesehir Üniversitesi Kütüphanesi 11 Ekim 1999 tarihinde Üniversite'nin egitime açilmasi ile okuyucu hizmetine sunulmustur. Kütüphane Pazartesi'den Cuma'ya 8.30 - 21 saatleri arasında Cumartesi günleri de 10.00 - 15.00 saatleri arasinda hizmet vermektedir. Kütüphane bünyesinde internete bağlı 15 bilgisayar bulunmaktadır. Bu bilgisayarlarla okuldakiler internet üzerinden araştırma yapılabilmektedirler ancak okul dışından insanlar bilgisayarları kullanamamaktadırlar. Bilgisayarları kullanmak için üniversite tarafından verilen bir şifre gerekmektedir ki bu şifre sadece okuldakilere verilmektedir. 40-50 bin civarı kitabı barındıran kütüphanedeki kitapların %10'u Türkçe kalanları İngilizcedir. Ayrıca kütüphane bünyesinde süreli yayınların takip edilebileceği bir bölüm de bulunmaktadır.
 

#3
Teknoloji

Bahçesehir üniversitesi, teknolojik açıdan oldukça gelişmiş durumdadır.Üniversite bünyesinde ESTAM (Enformatik ve Siber Teknolojiler Araştırma Merkezi) kurulmuştur. Bu merkez, bilişim teknolojilerindeki yenilikleri üniversiteye kazandırmak, bu konularda periyodik eğitim programları düzenleyerek Bahçeşehir Üniversitesi çalışanlarının bilgi ve bilgisayar konusundaki bilgilerini geliştirmek için kurulmuştur. Güçlü altyapısı olan Bahçeşehir Üniversitesi'nde 300 bilgisayarlık yapıyla öğrencilerin gereksinimleri rahatlıkla karşılanabilmektedir.

Beslenme

Üniversite bünyesinde öğrenci kantinleri öğrencilerin gıda ihtiyaçlarını karşıladıkları modern bir merkezdir. Kantinde, sıcak yemeklerin yanı sıra fast food tarzı yiyecek ve içecek servisi yapılmaktadır. Öğrenciler, kahve ve çaylarını yudumlayarak, güne hazırlanabilmekte ya da yorgunluklarını atabilmektedirler. Yurt alanında modern bir pastane de bulunmaktadır. Bir kampüs şehri olan Bahçesehir'deki restoranlar, dünya mutfağından (Türk, Çin, Amerikan, Italyan...) yemekler sunmaktadır.

Sağlık

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine ve çalışanlarına çok düşük ücretlerle sağlık hizmetleri sunmak için Universal Hospital Group (Alman Hastanesi) ile bir protokol imzalamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı, öğrenci ve çalışanların Alman hastanesi ile olan temaslarının koordinasyonunu yürütmektedir. Üniversitede görevlendirilen bir Doçent Doktor ve bir hemşire de öğrencilere ve üniversite çalışanlarına sağlık hususunda danışmanlık ve hizmet vermektedir.

Kampus Hayatı

Bahçesehir Üniversitesi, "Bookstore" ders kitapları, yardımcı kitaplar, dergi ve günlük gazetelerin bulunduğu bir birimdir. Havuz, tenis kortları vb. gibi tesislerin bulunduğu "Üniversite Spor ve Aktivite Merkezi" öğrencilerin günün yorgunluğunu attıkları müzik dinleyerek, spor yaparak eğlenceli vakit geçirdikleri bir mekandır.

Ulaşım

Şehir merkezine (Taksim) yalnızca 45 dk. mesafede bulunan Bahçeşehir uydu kenti, Bahçeşehir'lilerin her türlü sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra yakın çevresinde Tüyap Fuar Merkezi ve büyük alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Televizyon ve gazete merkezlerinin bulunduğu İkitelli de Bahçeşehir'e 15 dk. uzaklıktadır. Atatürk Hava Limanı'ndan Bahçeşehir'e TEM yolundan 20 dakikada ulaşılır. Bahçeşehir Üniversitesi'nden Ekspres otobüsler ile (TEM'den): Aksaray'a 25, 146T Bakırköy'e 20, 146 ve 146H Mecidiyeköy'e 30, 76M Taksim'e 45, 76D-76 E dakikada ulaşılır.

Burslar

Bahçesehir Üniversitesi'nde burslardan yararlanacak öğrenciler için herhangi bir bölüm önceligi veya kontenjan siniri yoktur. Bahçesehir Üniversitesi burs kosullari basarili her öğrencinin yararlanabilecegi sekilde düzenlenmistir. Mütevelli Heyeti Yüksek Onur Bursu Bahçeşehir Üniversitesi'nin herhangi bir programına, yerleştirildiği puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 100'e giren öğrencilere dokuz ay süreyle öğrenim ücretine ek olarak verilen 500 Milyon TL'lik burstur. Rektörlük Onur Bursu Y-ÖSS sonuçlarına göre Bahçeşehir Üniversitesi'nin herhangi bir programına yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde ilk 101-500'e giren öğrencilere dokuz ay sürece öğrenim ücretine ek olarak verilen 400 Milyon TL'lik burstur. Mütevelli Heyeti Öss Onur Bursu Bahçeşehir Üniversitesi'nin herhangi bir programına, yerleştirildiği puan türüne göre Türkiye genelinde 501-1000'e giren öğrencilere dokuz ay sürece öğrenim ücretine ek olarak verilen 300 Milyon TL'lik burstur. Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlük ÖSS Onur Bursu Üniversitemizin herhangi bir programına yerleştirildiği puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 1001-2000'e giren öğrencilere dokuz ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak verilen 200 Milyon TL'lik burstur. Bahçeşehir Üniversitesi ÖSS Onur Bursu Üniversitemizin herhangi bir programına yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde ilk 2001-3000'e giren öğrencilere dokuz ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak verilen 100 Milyon TL'lik burstur. Üniversite Giriş Başarı Bursu Her yıl yapılan ÖSS sonuçlarına göre Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alan Bahçeşehir Üniversitesi burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere ve yalnız öğrenim ücretini karşılamak koşuluyla verilen burstur. Bu bursu almaya hak kazanan öğrencilerin bursları Üniversitemizdeki öğrenimleri boyunca başarılı oldukları sürece devam eder. Bahçeşehir Üniversitesi Bölüm Birincileri Bursu Üniversitemizde lisans öğrenimlerini bölüm birincisi olarak tamamlayan öğrencilere, Üniversitemizle işbirliği anlaşması olan Amerika Birleşik Devletleri Üniversitelerinde yüksek lisans yapabilmeleri için üniversite yönetmeliklerimize uygun burs olanakları sağlanır. Üniversite Başarı Bursu Hiç bir burstan yararlanamayan ve genel not ortalamaları (hazırlık sınıfı hariç) 3.50'nin üzerinde olan lisans programı öğrencilerine Mütevelli Heyeti'nce belirlenen tutar ve sayıda verilen burstur. Spor Aktivite Başarı Bursu Bahçeşehir Üniversitesi Burs Komitesi ve Spor Aktivite Merkezi Koordinatörlüğü'nün önerileri ve Mütevelli Heyeti'nin onayı ile genel not ortalamaları 2.00'nin üzerinde olan öğrenciler arasından seçilenlere verilen burstur. Öss Başarı Bursu ÖSS'de yerleştirmede kullanılacak Y-ÖSS Puanına göre dereceye giren ve Bahçeşehir Üniversitesi'ne yerleştirilen öğrenciler; derecelerine ve tercih sıralarına göre aşağıdaki burs tablosunda belirlenen miktarda burs kazanırlar.
 
#4
Kulüpler

Bahçesehir Üniversitesi öğrenci kulüpleri ve aktiviteleri Öğrenci Dekanlığı bünyesinde yürütülmektedir. Öğrencilerin, akademik yeteneklerinin yanında kişisel gelişimlerine katkıda bulunan öğrenci kulupleri,öğrencilerin sosyalleşebilecekleri, toplumsal liderlik yeteneklerini geliştirebilecekleri ortamlar olarak tasarlanmıştır Öğrenci kulüpleri profesyonellik bilincinin kazanılmasında etkin rol oynamaktadır. Atatürkçü Düşünce Kulübü
Atatürkçü Düşünce Kulübü
Bilgisayar Teknolojileri Kulübü
Felsefe Kulübü
Fotoğrafçılık Kulübü
İşletme Kulübü
Kitap Kulübü
Mühendislik ve Organizasyon Kulübü
Müzik Kulübü
Sinema Kulübü
Tiyatro Kulübü
Uluslararası İlişkiler Kulübü

Fakülteler ve Bölümler

FenEdebiyat Fakültesi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (SAY)
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (Burslu) (SAY)
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (%50 Burslu) (SAY)
Öğretmenliği (Burslu) (SAY)
MatematikBilgisayar (SAY)
MatematikBilgisayar (%50 Burslu) (SAY)
MatematikBilgisayar (Burslu) (SAY)


Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi (Burslu)

Iletişim Fakültesi
Halkla Ilişkiler (SÖZ)
Halkla Ilişkiler (Burslu) (SÖZ)
Reklamcilik (EA)
Reklamcilik (Burslu) (EA)
Sinema ve Televizyon (SÖZ)
Sinema ve Televizyon (%50 Burslu) (SÖZ)
Sinema ve Televizyon (Burslu) (SÖZ)


Işletme Fakültesi
Avrupa Birliği Ilişkileri (EA)
Avrupa Birliği Ilişkileri (%50 Burslu) (EA)
Avrupa Birliği Ilişkileri (Burslu) (EA)
Ekonomi (EA)
Ekonomi (Burslu) (EA)
Işletme (EA)
Işletme (Burslu) (EA)
Siyaset Bilimi ve Uluslararasi Ilişkiler (EA)
Siyaset Bilimi ve Uluslararasi Ilişkiler (Burslu) (EA)


Mimarlik Fakültesi
Mimarlik (SAY)
Mimarlik (Burslu) (SAY)


Mühendislik Fakültesi
Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
Bilgisayar Mühendisliği (Burslu) (SAY)
ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
ElektrikElektronik Mühendisliği (Burslu) (SAY)
Endüstri Mühendisliği (SAY)
Endüstri Mühendisliği (Burslu) (SAY)