Bakımlı eller için 10 altın öğüt - El Bakımı

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bakımlı eller için 10 altın öğüt
El bakımı nasıl olur? İşte soğuk ve rüzgarlı havalarda kuruyan ve egzama riski artan ellerimiz için basit ama etkili bakım tüyolar...


Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; soğuk ve rüzgarlı havalarda kuruyan ve egzama riski artan ellerimiz için basit ama etkili bakım tüyoları verdi.

Sağlıklı ve bakımlı eller için 10 altın öğüt:

1- Kurutmayan temizleyiciler kullanın: Ellerinizi kurutmayan temizleyiciler kullanmaya önem verin. Her el yıkama sonrası ellerinizin nem kaybettiğini unutmayın.

2- Ilık suyla yıkayın: Ellerinizi ılık suyla, cildi kurutmayan sabunlarla yıkamaya dikkat edin.

3- Kısa süreli banyo yapın: Banyo sürenizi kısa tutun. Uzun süren banyolar, derinin daha fazla nem kaybetmesine neden olur.

4- Nemsiz bırakmayın: Nemlendirici kullanmaya önem gösterin; ellerinizi sık sık nemlendirin. Yaz-kış çantanızda el kremi olsun.

5- Zeytinyağı ve E Vitamini: Shea yağı, gliserin, zeytinyağı ve E vitamini içeren nemlendiriciler kullanın.

6- Mutfak işlerinde eldiven kullanın: Mutfakta sebze ve meyve doğrarken mutlaka eldiven giyin.

7- Soğuktan/rüzgardan koruyun: Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkarken mutlaka eldivenlerinizi takın.

8- Tahriş olmasın: Deriyi tahriş edici maddelerle (mesleki ajanlar, kimyasallar) temas etmeden önce mutlaka eldiven kullanın. Eldiven kullanarak ellerinizin zarar görmesini engelleyin.

9- Pişik kremleriyle bariyer kurun: Özellikle tahriş edici maddelerle temasın fazla olduğu durumlarda bariyer/pişik kremleri yararlıdır. Pişik kremleri; derinin üst tabakasında katman oluşturur ve nemlendirici özelliğinin yanında üst tabakada bariyer oluşturma özelliğinden dolayı kimyasalların içeriye girmesini engeller.

10- Güneş kremi şart: Ellerinizin yaşlanmasını engellemek istiyorsanız, yüze uygulanan güneş koruyucularından ellerinize de uygulayın.