Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda Yeni Sezon...

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda YENİ SEZON...

Bakırköy Belediye Tiyatroları; “namus” ya da “aşk” kılıfıyla öldürülen kadınların Türkiye’deki simgesi haline gelen Güldünya’nın yaşadıklarından yola çıkarak yazılan GÜL’E AĞIT adlı oyunla perdelerini açmaya hazırlanıyor. Güldünya’nın örneğinde; “yasa”, “töre”, “gelenek”, “ahlak”, “mahalle baskısı” kavramlarını sorgulamayı amaçlayan oyun BBT’de sezonun ilk oyunu ve 1 Ekim’de seyirciyle buluşuyor. Deniz Altun’un OyunYaz projesi kapsamında kaleme aldığı oyunu Mehmet Ergen yönetiyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI sezonun yeni oyunlarından biri. Sıradan bir şehirde, sıradan bir otelin lobisinde rastlantı sonucu bir araya gelen insanların trajikomik öyküsünü anlatır. İsimleri yoktur rol kişilerinin. Oteldeki oda numaralarıyla anılmaktadırlar. Baskının hüküm sürdüğü, kişilerin kimliksizleştirildiği bir ortamda, kendilerine, geçici de olsa, bir düzen oluşturma çabası içersindedirler. Oluşturdukları ‘düzen’ ise, halihazırda dışarıda var olanın küçük bir benzeri ya da uzantısı olmaktan öteye gidemez. Civan Canova’nın oyununu genç yönetmen Emrah Eren sahneye koyuyor.

Franz Kafka’nın DAVA adlı romanından uyarlanan oyunu Turgay Kantürk yönetecek. Bir sabah ansızın tutuklandığını; ama normal yaşamına devam edebileceğini öğrenen Josef K., neyle suçlandığı bildirilmediği için önce bunu bir şaka sansa da, kısa sürede durumun ciddiyetini kavrar. Ancak ne mahkemeye çıkarılır ne de savcılarla görüşebilir. Kaderin bir tür oyunuyla sürüklenir durur, savunma gücü yoktur, bir hiçtir o. Yavaş yavaş bir saplantı haline getirdiği davasıyla arasında hiçbir aracı bulunmadığını, kaçınılmaz bir biçimde bu davanın tam merkezinde kendisinin yer aldığını anladığında ise, cezasını beklemeye başlar.

BİZİM İÇİN ÖLÜR MÜSÜN? bu sezon seyirciyle buluşacak ve ülkemizde ilk kez sergilenecek bir oyun. Özgün adı İntihar olan Nikolai Erdman’ın yazdığı ve dilimize Babür Nutku’nun çevirdiği oyunu Ali Taygun yönetecek.

DÜDÜKLÜDE KIYMALI BAMYA bu sezon BBT’de sahnelenecek oyunlardan.
Mehmet Baydur’un artık bir klasik olarak nitelenebilecek oyununu Müşfik Kenter yönetecek.

MEYVE BAHÇESİ BİZİM OLACAK BBT’in yeni sezon için hazırladığı ilk çocuk oyunu. Ürettikleri değerleri paylaşamayıp, bu uğurda savaşlar yaşayan ulusları eğlenceli bir dille eleştiren Harun Özer’in oyununu Levent Tülek yönetti. Oyunun müzikleri ise Tolga Çebi’ye ait.