Bakırköy Köyü Karacabey Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bakırköy köyü bilgileri - bakırköy köyü tanıtım - bakırköy köyü resimleriBakırköy, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

İlçenin güneydoğusunda ve ilçeden 9 km. uzaklıktadır. Eski adı " MAKRİ " dir. Bursa'da bu adı taşıyan üç köy vardır. Anlamı Helen/Rum dilinde "uzun" demektir. Köyde Türklerden önce antik yerleşim vardı.Bakırköy de Makriköy'den gelmiştir. İstanbul Bakırköy'ün de eski adı Makri idi. Orta Çağ'dan kalma çok eski bir köydür. Sultan'ların kulları olan köy, eski bir Hristiyan köyüdür. Rumeli'den sürülen Hristiyanlar tarafından kurulmuştur. Köylüler, Beylik sığırlarına bakmakla görevli imişler. Köyün hemen yanında bulunan 'Mamak' köyü ile birlikte sığırlara bakarlarmış. 1521 yılı Sultan Süleyman tarihlerinde adı geçen bu köy, yanındaki Mamak ile birlikte anılmıştır. Bu tarihte iki köyde, 40 hane savaş esiri sığırcı kulun baktığı 125 baş sığır varmış. Köyde Bizans döneminden kalma kalıntılar vardır.
Ordularımızın düşman işgalinden yurdumuzu kurtarmak için verdiği müthiş mücadele sonucu elde edilen 30 Ağustos zaferinden sonra, yurdumuzun işgal eden Yunan askerlerinde belirgin bir huzursuzluk başlamıştı. Aynı telaş Karacabey ve köylerinde yaşayan Rumlarda da hakimdi.Yunan askeri geri çekilirken Karacabey ve köylerini ateşe vermiştir. Köylerdeki kayıplar çok büyüktür.Karacabey ve köyleri Yunan mezaliminden çok ağır yaralar almıştır. Karacabey-Bandırma hattı üzerinde Yunan askerinin geri çekilirken yaptığı işkencelere 110 haneli Makriköy (Bakırköy). 197 haneli Uluabat ve 130 haneli Kirmikir köyleri de maruz kaldığı gibi halkın zorla değerli mallarını alıp geri kalan eşyalarınıda ateşe vermişlerdir Bursa'da 15977 ev ve dükkan yanmış iken, Karacabey ilçe merkezi ile Hacı

Çiftliği, Dağkadı, Emin Ağa Çiftliği, Fevzipaşa, Hotanlı. İkizce, Karacaoba, Kemerkent, Kızıllar, Orhaniye, Şahinköy, Uluabat ve Yunus Ağa Çiftliği ( O tarihlerde Uluabat ile Bakırköy arasında idi)'nin tamamen ve Arızköy, Bakırköy (Makriköy), Büyük Karaağaç, Doğla, Camandıra Çiftliği, Karaköy, Seyran, Taşlık köylerinin kısmen yakıldığı felakette 7158 ev kül olmuştur.Ayrıca yanan bu binaların dışında 14 cami ve 8 de han yakılmıştır.

Yunan askerleri Bakırköy'den geri çekilirken bugün Ali Dede'nin mevkii denilen bölge de Ali Dede ve kimliği köylüler tarafından bilinmeyen iki vatandaşımızı şehit etmiştir. Ali Dede ve arkadaşları şehit oldukları yerde defnedilmişlerdir. Bugün Ali Dede'nin Mevkii olarak isimlendirilmiş bölgeden eski ipek Yolu'nun geçtiği söylenmektedir. Bakırköyü Bizans dönemine kadar uzanmaktadır. Bakırköy'den çıkarılmış olan Asklas'ın mezar steli (mezar taşı) bunun en önemli kanıtıdır. Bu eser Bursa Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

O.Ö.
Kültür

GELENEKLERİMİZ VE GÖRENEKLERİMİZ

Gelişen teknoloji ve hızla değişen yaşam şartları sebebiyle,köyümüzde alışılagelmiş geleneklerimizden nasibini almıştır. Eski tarihte düğün dernek denildiğinde tüm köylüler katılım gösterir üç gün boyunca eğlenilir, yiyip içilir ve çeşitli hediyeler, donanma denilen kına gecesinde gelinin başının üzerinden gezdirilerek armağan edilirdi. Kına gecelerinde genç kızlar sadıç kavuşturma, alaylı düğünlerde de erkekler sadıç olma işlemini gerçekleştirirdi. Bu nedenle, halk kendi arasında sadıç kelimesini çok kullanır. Bu gelenek günümüzde artık rafa kaldırılmış durumda, hıdrellezler bugün olduğu gibi şarkılı türkülü değil, at yarışları, güreşler ve çeşitli yarışmalarla yapılırdı. Ancak tek değişmeyen pilavların lezzeti.
Kadınlarımız ise yardımlaşma ve dayanışmayı dün olduğu gibi bugünde sürdürmektedir. Oruç ayı yaklaştığında yufkalar el birliği ile açılır, erişteler ince ince kesilir, kışlık turşular rengarenk cam kavanozlarda yerlerini alırlar, hanımlar özellikle kış aylarında gün denilen toplantılarda buluşurlar ve sohbet etme imkanı bulurlar.
Köyümüze özgü ‘çiğ börek ve köbete diğer bir değimle tatar böreği’ köye gelen tüm misafirlere ikram edilir. Bu lezzeti tadanlar tarifini muhakkak alırlar ama o usta ellerin yaptığına benzemediğini hep söylerler.
Gelenekler yaşandıkça güzeldir. Bu güzelliği de bugüne yansıtanlar bizim insanlarımızdır.

O.Ö
Coğrafya

Bursa iline 56 km, Karacabey ilçesine 8 km uzaklıktadır. KÖYÜN COĞRAFİ KONUMU VE NÜFUS YAPISI

Bakırköy Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlıdır. İlçeye olan uzaklığı 9 km. dir. Köyün 2700 m. yakınından Bursa-İzmir karayolu geçmektedir. Köyün Bursa'ya uzaklığı 67 km.dir. Köy düz bir ovanın etrafına kurulmuştur. Köyün sınırları oldukça geniştir. Köyde 27300 dönüm tarıma elverişli arazi bulunmaktadır. Kuzeyde İzmir yoluna güneybatıda M. Kemalpaşa yoluna kadar uzanır. Güneydoğuda Tepecik beldesi ve doğuda Yeşilova beldesi tarlaları ile çevrilidir. Köyü ilçeye bağlayan yollar asfalttır. Tepecik ve Kadıköy-Yeşilova yollarında yeni asfalt çalışması başlamıştır. Tepecik yolunun uzaklığı 6 km.dir.

NÜFUS Nüfusun Yapısı Bakırköyünde toplam 262 hane vardır. Nüfusu 2007 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre 1110 kişidir. Bayanların sayısı 557, erkeklerin sayışı ise 553'tür. Nüfus baylar ve bayanlar arasındaki dengeli dağılımı göze çarpmaktadır. Köyde yaşayan halkın 98.1 'i köyün yerlisidir. Bakırköy'deki nüfusun gelişimi aşağıdaki tablodan görülebilir. Bakırköy'ün nüfusunda 1970 - 2000 dönemleri arasında büyük çaplı dalgalanmalar olmamıştır. Bakırköyü en fazla nüfusa 1990 yılında ulaşmıştır. Ailelerin Sahip Olduğu Çocuk Sayısına Göre Dağılımı Bakırköy'deki ailelerin %50'sinin iki çocuğu vardır. Tek ve iki çocuğa sahip ailelerin oranı %65.4 'tur ayrıca beş ve daha fazla çocuğa sahip olan ailelerin oranının ise sadece %3.8 olduğu düşünürsek Bakırköy'deki aile yapısının çekirdek aile yapısında olduğunu ve kırsal kesimin kalabalık aile yapısından çok uzak bir görüntü sergilediğini söyleyebiliriz. Göç Olgusu Bakırköy'de elde ettiğimiz sonuçlara göre 52 hanenin 23'ün de köyden göç eden bireyler bulunmaktadır. Göçlerin ardındaki başlıca nedenler arasında iş bulabilmek ve evlilik sayılabilir. Göç edenlerin 52.2'sinin amacı Karacabey'de yada Bursa il merkezinde iş bulabilmektir. Evlilik nedeniyle göç edenlerin oranı ise 39.1'dir. Eğitim için göç edenlerin oranı ise sadece 8.7'dir. Bakırköy'de ailelerin 39.53'ü çocuklarının gelecekte göç edeceklerini düşünmektedir. Bu düşüncenin altında yatan temel neden köyün eğitim ve iş olanaklarının kısıtlı olmasıdır. Gelecekte çocuklarının köyde yaşayacağını düşünen ailelerin oranı ise 37.1'dir. Çocuklarının yaşayacağı yer hakkında kesin bir fikir sahibi olmayan ailelerin oranı ise 23.26'dır. Bakırköy'de halkın 90.38'i çiftçilikle uğraşmaktadır. Bu grafikten yola çıkarak halkın gelir kaynağının büyük bir oranın tarım ve hayvancılıktan elde ettiği sonucuna ulaşabiliriz. O.Ö.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1110
2000 957
1997 1111
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyümüzde esnaflık da çok ilerlemiştir.köye destek veren çok değerli esnaflarımızda bulunmaktadır. O.Ö.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait resim ve bilgileri - bu başlık altında paylaşabilirsiniz