Bakü Kafkas Üniversitesi Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bakü Kafkas Üniversitesi Hakkında - Bakü Kafkas Üniversitesi Tarihi - Bakü Kafkas Üniversitesi iletişim

Kuruluş tarihi 1993
Tip Vakıf
Rektör Prof. Dr. Ahmet SANİÇ
Konum Bakü, Azerbaycan Azerbaycan
Website
Bakü Kafkas Üniversitesi

Kafkas Üniversitesi(Azerice :Qafqaz Universiteti ) 1993 yılında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde kurulmuş olan özel türk üniversitesidir. Kafkas Üniversitesi Azerbaycan' da kurulan ilk ve tek yabancı üniversite olma özelliğine sahiptir. Azerbaycan Eğitim Bakanlığı'nın verilerine göre özel üniversiteler arasında kontenjanını doldurma oranına göre birinci sırada yer almaktadır. [1]

Üniversitede Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Eğitim olmak üzere 4 farklı fakültede 20 bölümde lisans eğitimi verilmektedir.İlimler Enstitüsü bünyesinde ise 10 farklı anabilim dalında yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Ayrıca 2006–2007 öğretim yılından itibaren iki anabilim dalında MBA programı ve 4 farklı alanda doktora eğitimi başlamıştır.

Kafkas Üniversitesi Azerbaycan’da TOEFL IBT sınavını organize eden ilk kurumdur


Akademik Birimler

* Mühendislik Fakültesi
o Endüstri Mühendisliği
o Bilgisayar Mühendisliği
o Bilgisayar Sistemleri ve Ağları Mühendisliği

* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
o Maliye ve Kredi
o Uluslararası Ekonomik İlişkiler
o Kamu Yönetimi
o Bankacılık
o Siyaset Bilimi
o İşletme

* Hukuk Fakültesi
o Uluslararası Hukuk
o Uluslararası İlişkiler
o İktisadi Hukuk
o Bölge Bilimi (Avrupa Araştırmaları)

* Eğitim Fakültesi
o Matematik Öğretmenliği
o Matematik ve Fizik Öğretmenliği
o Bilgisayar Öğretmenliği
o Sınıf Öğretmenliği
o Azerbaycan Dili ve Edebiyatı
o Türk Dili ve Edebiyatı
o Arap Dili ve Edebiyatı
o İngiliz Dili ve Edebiyatı
o Mütercim-Tercümanlık

Kampüs

Kafkas Üniversitesi kurulduğu tarihten 2003–2004 öğretim yılına kadar Bakü`de 2 ayrı yerdeki geçici hizmet binalarında faaliyetini sürdürmüştür. Ancak toplamı 4000 m2 kapalı alana sahip olan bu binalar mekân ve fiziki şartlar itibariyle Üniversitenin gelişmesi için yeterli olamamıştır. 2003-2004 öğretim yılı içerisinde eğitim vermeye başladığı ve Bakü`ye 16 km mesafedeki Hırdalan mevkiinde yeralan 20 hektarlık kampüs arazisi merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev tarafından Üniversiteye tahsis edilmiştir. Kampus alanındaki yeni hizmet binasına taşınılması ise Üniversite için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Bütün birimlerin yeraldığı, 10.500 m2 kapalı alanı olan ve hem mekan hem de donanım itibariyle rahatlık sağlayan yeni hizmet binası, gelişme bakımından Üniversitemize bir sıçrama yapma imkânı sağlamıştır. 2006–2007 eğitim yılında 10.500 metrekaresi eğitim ve 5.500 metrekaresi yurt olmak üzere toplam 16 bin metrekare kapalı alanda eğitim faaliyetini sürdürmekte olan Üniversite, diğer eğitim binaları da tamamlandığında toplam 55 bin metrekare kapalı alana sahip olan bir Kampüs ortamında eğitim faaliyetlerine devam etmektedirler.

YÖK Denkliği

Yökseköğretim Kurumu 3 Haziran 2009 tarihinde aldığı kararla Bakü Kafkas Üniversitesi'nin Türk Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi bölümlerine denklik vermiştir.[2] Diğer bölümlerle ilgili denklik görüşmeleri halen sürmektedir.