Balık hafızasının süresi 5 ay çıktı

#1

Balık hafızasının süresi 5 ay çıktı konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar

Balık hafızasının çok kısa olduğu yönündeki yaygın kanı tarihe karıştı. İsrail'deki bir teknoloji enstitüsü balıkların hafızalarının ortalama 5 ay olduğunu bildirdi. ..

Haifa kentindeki Technion Teknoloji Enstitüsü'nde çalışan bilimadamları, bir ay boyunca genç bir balığa müzik sesiyle yemleme saatlerini öğretti ve hafızalarının 3 - 5 saniye olmadığını tespit etti. Balığı vahşi yaşama geri döndüren bilimadamları, 5 ay sonra aynı balığın müzik sesine yine tepki verdiğini gördü.

Teknik sayesinde bir aylık eğitimden geçirilen küçük balıkların vahşi doğaya salınabileceği, avlanabilecek kadar büyüdüklerinde müzik sesi kullanan balıkçılara kolaylıkla gelebilecekleri öngörülüyor. Enstitüdeki bilimadamları, metod sayesinde balıkların herhangi bir havuz ortamı ve kirlilik olmadan doğal ortamlarında büyüyebileceklerini, yemleme masrafı olmadığı için uygulamanın daha ekonomik olacağını aktardı.

Geçtiğimiz yıl Avustralya'da 15 yaşında bir öğrenci olan Rory Stokes, balıklar üzerinde yaptığı araştırmada, benzer bir yöntemi kullanarak balık hafızası süresinin 3 haftadan fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı.