Balıklı Köyü Ezine Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ezine Balıklı Köyü - Balıklı Köyü Hakkında - Balıklı Köyü Tanıtımı - Balıklı Köyü ResimleriBalıklı, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Eskiden balıklı köyünün alt kısmında(şu anda okulun bulunduğu bölgede)bir bataklık olduğu ve bu bataklıkta balık bulunduğundan buraya balıklı dendiği söylenmektedir.Balıklının ilk kurulduğu bölge şu anki camiinin biraz daha aşağısında imiş.

Coğrafya

Çanakkale iline 50 km, Ezine ilçesine 3 km uzaklıktadır.

İklim

Köy her ne kadar Marmara bölgesi sınırlarında bulunsada ege ikliminin etki alanındadır.Buna kanıt olarak da köyde bulunan zeytinlikleri gösterebiliriz.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 190
2000 220
1997 -

Köydeki nüfus giderek azalmaktadır.Gençler evlenip ilçe merkezine yerleşmekte köyde kalan yaşlılarda vefat etmektedir.Bu duruma göre köy nüfusunun 200-150 arası olduğu düşünülmektedir.Balıklı ovasının Ezine ovasıyla çok yakın olması ve artık şehirleşmeyle birlikte Ezine ovasının kalmayıp Ezinelilerin köy ovalarına yönelmesi ve buna bağlı olarak Balıklı ovasının Ezine ovasıyla birleşmesi sonucu köyde köylüleri tutan bir neden kalmamış arazilerini ilçe merkezinden de idare edebilecekleri düşüncesiyle ve de daha iyi bir yaşam sürdürmek düşüncesiyle ilçe merkezine göç etmektedirler.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Halkın ekonomik düzeyi çok yüksek olmamakla birlikte köydeki hemen hemen her hanenin üzerine kayıtlı bir arazisi bulunmaktadır.Zaten 60 haneli olan köyde herkesin evi kendinindir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:2009 abdullah aslan

2004 - Hüseyin Zehir
1999 - Hüseyin Zehir
1994 - Mehmet Yıldız
1989 - Hüseyin Zehir


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz