Balkaya Köyü Vize Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Vize Balkaya Köyü Bilgileri - Balkaya Köyü Hakkında - Balkaya Köyü Tanıtımı - Balkaya Köyü ResimleriBalkaya, Kırklareli Vize ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: VİZE

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:76 km

İlçeye Uzaklığı:20 km

Rakım:140 m

Nüfus:

2000:371
1997:0

Köyün ekonomik olarak geliri; küçük baş hayvancılık,arıcılık ve tarımdır, buğday, arpa, fiğ ve fasulye yetiştirilir. Köyün içme suyu şebekesi, elektrik şebekesi ve telefon şebekesi vardır.

İstanbul Bayrampaşa'da derneği vardır. Dernek sosyal faaliyetleri yanında, her yıl Temmuz ayının ilk haftasonu Pazar günleri, geniş katılımlı geleneksel piknik düzenlemektedir. Derneğin ayrıca köy sınırları içerisinde projelendirilmiş, piknik ve sosyal alanı mevcuttur.

Kültür

Köyün en meşhur yemeği patates böreği, alabalık pilaki, etli börek, piryandır.

Coğrafya

Kırklareli iline 76 km, Vize ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi orman, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Adem ÇETİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 3355071
Cep Telefonu: 05365742355

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Turizm

Mağara turizmi

Vize ilçesi sınırlari içinde pek çok mağara bulunmaktadir. Bunlardan bir kısmı tarih öncesi dönemlerde, diğer bir kismı ise erken Hristiyanlık sürecinde, bu din mensuplari tarafından iskana tabi tutulmus, turizm açisindan önemli magaralardir. Ayrica dogal özellikleri itibariyle dikkat çeken ve turizme yönelik çalışmalari sürdürülen mağaralar da bulunmaktadır. En ilgi çeken mağaralar ise Baklaya köyündeki Yenesu Mağarasi, Domuzdere Mağarasi, Kurudere Mağarası, Direkli Mağarası'dır.

=Yenesu Mağarası=

Balkaya Köyü - 1620 metre

Kırklareli Vize ilçesi Balkaya Köyü’nde bulunan Yenesu Mağarası, Trakya’nın üçüncü büyük mağarası olup, içerisi sarkıt, dikit, duvar damlataşları, damlataş havuzları ve makarnalar ile kaplıdır. Mağara içerisindeki göllerin üzerini bu tür doğal oluşumlar kaplamaktadır.

=Domuzdere Mağarası=

Balkaya Köyü - 300 metre

Kırklareli Vize ilçesi Balkaya Köyü’nde bulunan Domuzdere Mağarası’nın içerisi sarkıt, dikit, örtü, sütun ve duvar damlataşları ile kaplıdır. Mağara içerisinde geniş alanlar ve galeriler bulunmaktadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz