Balkaynak Köyü Merkez Bayburt

#1

Balkaynak Köyü Merkez Bayburt konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Balkaynak Köyü Bilgileri - Balkaynak Köyü Hakkında - Balkaynak Köyü Tanıtımı - Balkaynak Köyü ResimleriBalkaynak Köyü, Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:Merkez

İl: Bayburt

Tarihi

Köyün ismi özellikle ermenilerin yaşadığı dönemde hadırak olarak tarihi kaynaklarda geçmektedir.ancak cumhuriyetin ilanından sonra köye balkaynak ismi verilmesi uygun görülmüştür.bunun sebebide bal üretiminin o yıllarda köyde çok olmasındandır.köy tarihi ipek yolunun erzurum-trabzon bağlantısının olduğu bir alanda bulunmaktadır.ayrıca ipek yolunun etkisiyle köyün hemen alt kısmında birçok fırın,değirmen,hamam,han ve kervansaraylar bulunduğu yine kaynaklarda geçmektedir.

Coğrafya

Bayburt merkezine 35 km uzaklıktadır.bayburt trabzon yolu üzerindedir.hava şartları bakımından bakıldığı zaman karadeniz bölgesinde olmasına rağmen iklim özellikleri doğu anadoluda yaşanan karasal iklime benzerlik gösterir.ancak köyün karadeniz bölgesinde olmasının nedeni nüfus ve yapılanma ayrıca insan profili bakımından karadeniz insanına yakın olmasındandır. iklimi karadeniz iklimi değildir.karadeniz iklimi sert bir iklim değildir. oysa köyümüzde yazları çok sıcak ve kurak kışları kar soğuk hava koşulları hakimdir. buda karadeniz ikliminin özellikleri değildir. bu olsa olsa hadrak iklimidir. dört ayı yaz dört ayı ayaz dört ayı beyaz

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 88
2000 77
1997 80

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Recep KÖROĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 458 246 5140
Cep Telefonu: 0 535 972 1005

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - recep köroğlu
2004 - Recep Köroğlu
1999 - zeki köroğlu
1995 -şeref adıgüzel

Altyapı bilgileri

balkaynak köyü ilköğretim okulu 1992 yılından itibaren kapatılmış ve bu tarihten itibaren köye 6 km mesafede olan akşar kasabasında bulunan ilköğretim okuluna taşımalı olarak öğrenciler taşınmaktadır.köyde okul binası bulunmaktadır ancak okul il özel idaresi tarafından köy muhtarlığına tahsis edilmiştir.okul binası köy muhtarlığı olarak kullanılmaktadır.köyde kanalizasyon çalışmaları 1994 yılında başlanmıştır ve daha sonra 2000 yılında bu kanalizasyon hattı köyün altından geçen dereye bağlanmıştır.ancak 2007 yılında avrupa birliği fonları tarafından desteklenen proje ile köyün tamamına kanalizasyon bağlantısı yapılmıştır.ayrıca arıtma tesiside kurularak arındılan atık su köy deresine bağlanmıştır.köyde içme suyu şebekesi vardır.ancak köye özellikle yazın yaz tatilini geçirmek amacıyla gelen yazlıkçıların evlerinin etrafında tarla kadar bahçe yapmalarından dolayı yazları su sıkıntısı yaşanmaktadır.köyde ptt şubesi yoktur.köyün yolları tamamen asfaltlanmıştır.telefon bağlantısı vardır.ayrıca tüm gsm operatörlerinden kolaylıkla faydalanılmaktadır.

İle Uzaklığı:35 km

İlçeye Uzaklığı: 0 km

Rakım:mKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Balkaynak Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz