Balkon dekorasyonu önerileri

#1

Balkon dekorasyonu önerileri konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
balkon dekorasyonu önerileri


Yazın evin en zevk veren yeridir balkon, yazlıkta veya önü açık alan olan evimizde , akşamları çay sefası hatta mangal partileri düzenlediğimiz bir mekanıdır

Balkonların romanlarda dahi önemi vardır. Jülyet Romeo'yu balkonda yolunu gözler, Alaattin ve Jasmine uçan halıya balkondan giderler,
hayatta ise; kral ve padişahlar halkı selamlamak için balkonu kullanırlar.
Zira balkonlar en iyi ulaşma, hem ulaşılamaz, hem dışarıda hem içeride, hem saklı hem ortada, havadaki bir bahçe gibi fantastik bir büyüsü vardır. Bizlere dönünce, Türkiye'deki olduğu kadar balkonlu bina hiçbir ülkede bulamazsınız. Ve sizin balkonunuzda neler var? İkinci bir derin dondurucu, evinizin almadığı eşyalar, malzeme dolabı... , en çok balkonu olan, ama balkonları çok 'hakir kullanan' başka bir mekan var mı? işin aslına bakarsanız evde üyev evlat gibi kalmış balkonların dekorasyon maliyetleri çokta yüksek değildir. ufak veya büyük, bütün balkonlar basitce evinizin nadide mekanlarından biri yapabilirsiniz.

Balkon, ilk mimari emsallerinden daha estetik hedeflerde tasarlandıysa da, vakit geçtikçe fonksiyonlarınıda artırmışlar. Roma mimarisinde katlar yükseldikçe ve arklar yaygınlaştıkça, üzerlerinde balkonlar ve yüksek teraslar yapılmış. Balkonların dini mimaride oldukça gözde olması da 'halktan' uzakta duran fakat aynı vakitde ortada duran bir meydan görevi üstlenmesinden. Kalelerde ve askeri mekanlarda ise gözetleme mekanları olarak yararlanılmıştır. Çağlar boyunca tarz değiştirse de, balkonlar her asırda mimarinin önemli bir değeri olmuş. İtalyanların ufak, çiçek dolu balkonları, Amerikan koloniyel mimarisinin zenginlik portresi olarak tasarlanan uzun ve geniş balkonları, New York'un şehire en tepeden bakan 'penthouse' balkonları, hepsinin duvarı değişik renkli olan Türk balkonları, her asırda yeri olan balkonlar... bunlardan şunu çıkartıyoruz, semtin tam meydanında da olsa, balkonlar evin en estetik kaçış yerini meydana getiriyor. İster yan evlerden uzaklaştığınız bir sığıntı isterse sadece ufak bir ev bahçesi oluşturmayı hedefleyin, balkonlarınız yazın hava almak, kışın ise sadece 'bakmak' için bile dekorasyonu hak ediyor. çağımızda balkonlar, yeni dizanynlar sayesinde bahçeyi eve, evi de dışarı taşıyor, açıkçası balkonlar hem ufak bahçemiz, hem de evin bir mekanı haline alıyor.Balkonunuzu tasarladığınızda dışardakilere onurla el sallamayı es geçmeyin. Outdoor Wallpaper, türkçesi dış mekan duvar kağıdı, genç tasarımcı Susan Bradley tarafından dizayn edilmiş. İngiliz tasarımcı, bir iki yıldır tekrar evlerimizde yerini alan nostaljik öğe, duvar kağıdını dış mekana yansıtmış. malzemenin farklı tasarımları, boyutları, malzemeleri bulunuyor. Aynalı veya satin paslanmaz çelik, alüminyum, her renkte çelik, akrilik ve ahşap modelleriyle her biri dış ev olanaklarına dayanıklı. Balkonlara, binaların cephelerine ve hatta adında dış mekan olmasına karşın mekanların duvarlarına değişik bir seçenek sunuyor

son-moda-dekorasyon
herşeyde hızla değişen moda , artık dekorasyondada baya yol kat etmiş gibi gözüküyor, Yine moda gibi oldukça büyük kitleleri etkiliyor, yeni stiller meydana çıkıyor, klasik bilinenlerde çok farklı ortaya geliyor.

öyle ki en mühim olanı neyi arzuladğınız, nasıl bir dekor sizi mutlu ve huzur hissettiğiniz. fakat bir iki test etmenin bir mahzuru yok değil mi? sanırım kesinlikle olmaz diyebileğiniz bir dekorasyon, bir renk kombinasyonu evinizde daha fazla zaman harcamak istemenize sebep olabilir...

size bu yıla dair bir iki tavsiye

Modern tarzları geçmişle bir arada kullanabilirsiniz bu yıl...
Gösterişten uzuk durun.zira bu yıl rahat, cıvıl cıvıl ve canlı renkleri içinde bulunduran, farklı aksesuarlarla donatılmış tasarımlar gözde.
Duvardan duvara halı anlayışı külliyen demode oldu. Ufak, modern stilleri olan halılar, veya kilimler gözde.
evler birbirlerinden kapı ya da panolarla değil; bambuyu andıran, aydınlatma seçenekleri de bulunduran çubuklarla ayrılıyor.
Eşyalara asıl kullanım hedeflerinin dışında çeşitli ve dikkat çeken aksesuarlar yükleniyor.
ne kadar ahşap bu yılda dekorasyonun vazgeçilmeyen bir parçası olsada; ahşap orta sehpanızı mermer olanıyla değiştirmek salonunuza farklı bir renk katacaktır.

lakin bir taraftan da herşey size kalmış. Çünkü kesin kalıplar yok, eski ve yeninin bir sentezi var ve her şey sizin hayal gücünüzle sınırlı!


evde mutluluğu yakalayınFeng Shui, rüzgar ve su anlamına gelmektedir. Doğanın rüzgarları ve su enerjisini yaşam alanlarımızda dengeli hale getirebilir, bolluk ve iyi şans sahibi olabiliriz.

Feng Shui'nin kökeni Çin’e dayanır. “Ch’i”, Feng Shui'nin esas unsurudur, doğanın gücü, yaşam soluğudur. Ch'i her yerde dolaşan görünmez bir enerjidir ama belli yerlerde toplanır, buraların Feng Shui 'si iyidir. Engellenmiş ve durgunlaşmış Chi ya da çok hızlı akan Chi ise sizin esenliğiniz ürerinde olumsuz bir etki yapabilir.

Feng Shui'nin temel gereçlerini dikkatli bir biçimde kullanarak çevrenizle uyum kurabilir ve bunun sonucunda ortaya çıkacak olan sağlık, mutluluk ve başarının tadını çıkarabilirsiniz.

Feng Shui özel Çin Eşya Düzenleme Sanatını uygulayabileceğiniz mekanlar planında; giriş kapınız, çalışma odanız, mutfağınız, yatak odanız, oturma odanız, tuvalet ve banyonuz var. Bu mekanları düzenlerken gözönünde bulundurmanız gereken bir kaç önemli unsur var. Bunlardan biri pusula. Mekanların ve eşyaların bulunduğu yönlerin düzenlenmesi Feng Shui’de çok önemli. Feng shui için önemi olan diğer öğeler beş element; ateş, toprak, ahşap, su ve metaldir.

Doğru elementleri doğru yönlerde kullandığınız taktirde sağlık, mutluluk ve başarı sizinle olacaktır. Örneğin ateş; aynı anlamı taşıyan güney yönü ile kullanılırsa kısmeti, ünü de beraberinde getirecektir. Bunun yanısıra su ateşi söndüreceğinden güneyde su ile ilişkilendirilecek herhangi bir unsur, güneyin sunduğu iyi şeyleri kazanma şansınızı söndürecektir. Doğunun unsuru ahşap, batının ise metal. Mekanınızda doğru yönlerde doğru elementler olumlu sonuçlar doğururken; yanlış yön ya da yanlış element ise yıkıcı bir etki yaratabilir. Su ahşabı, ahşap ateşi beslerken, su ateşi söndürür.

Feng Shui'ye Göre Mekan Planı

Ev Seçimi

Feng shui açısından en iyi biçimli evler kare ya da dikdörtgen olanlardır.
Evin pencereleri dikdörtgen olup dışa açılmalıdır.
Evdeki her kapıya karşılık en fazla üç pencere olmalıdır.
Odalar evin geri kalanıyla orantılı olmalıdır.
Oturma odaları yatak odalarından daha geniş olmalı, yemek odasından ya da mutfaktan daha yüksek seviyede olmamalıdır.

Giriş Kapısı

Kapı geniş olmalı, aydınlık, hoş görünüşlü bir yere açılmalıdır.
Giriş kapısının karşısında ayna olmamalı. Çünkü içeriye giren enerji aynadan yansıyarak tekrar dışarı çıkacaktır.
Giriş kapısının karşısında tuvalet, merdiven veya başka bir kapı olmamalı.
İç kapılar aynı boyutlarda olmalıdır.
Evin bir arka kapısı olmalıdır.

Çalışma Odası

Çalışma odası koridor sonunda olmamalı.
Eşyalar rahat, oda yeterince aydınlık olmalıdır.
Otururken arkanızı duvara verin, sırtınızı sağlam yere dayayın.
Arkanızda pencere olmamalı, Eğer varsa kalın perde veya jaluzi ile devamlı kapalı tutmalısınız.
Resimler, özellikle de dağ, göl, ırmak resimleri yaratıcılığı artırır ve esin sağlar.
Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.
Bilgisayarınızı, telefonunuzu ve hesap makinenizi batı ya da kuzeybatı yönüne yerleştirin.


Mutfak

Mutfak kapısı tuvalet kapısı karşısında olmamalı.
Mutfak iyi aydınlatılmış, geniş ve havadar olmalıdır.
Ateş elementini temsil eden ocak veya fırın; su elementini temsil eden lavabo, buzdolabı ve bulaşık makineleri ile yan yana veya karşılıklı olmamalıdır. Ateş ve su kesinlikle karşı karşıya gelmemelidir. Lavabo(su) ve Ocak(ateş) yan yana yok edici döngüdür.
Ocak ön kapıya, tuvalet kapısına ve ana yatak odası kapısına bakmamalıdır.
Yemek pişirirken arkanız mutfak kapısına dönük pozisyonda olmamalı.

Yemek Odası

Mutfağın yakınında ancak ön kapının uzağında bulunmalıdır. Tuvalet kapısı karşısında olmamalıdır.
Ahşap ya da ahşap metal karışımı masalar kullanılmalıdır. Cam ya da mermer üstlü masalardan sakınmalı.
Yemek masasının bulunduğu duvara asılan ayna bereketinizi arttıracaktır.

Oturma Odası

Pencerelerinden güneş ışığı almalıdır.
Mobilyalarda düz hatlar tercih edilmeli.
Oturma odasında kirişler açıkta olmamalıdır.
İçinde su bulunan araç gereçleri veya resimleri arkanıza almayın. Yüzünüz hep onlara bakmalı.
Odanızı renkli resimler, bitkiler ve parlak ışıklarla süsleyin.
Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama, kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.

Yatak Odası

Yatak odanızın rengi sıcak ve sakin olmalı.
Yatağın yeri çok önemlidir; İdeali, yatağı kapının çaprazındaki köşeye yerleştirmektir.
Yatak açıkta bir kirişin altında durmamalıdır. Yatağın başı bir duvara dayanmalıdır.
Yatak bir aynaya bakmamalıdır.
Yatak odanızda TV, müzik seti, bilgisayar gibi elektronik aletleri bulundurmayın. Çünkü bu tip aletler elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve sağlığınız için zararlıdır.

Tuvalet ve Banyo

Tuvalet ve Banyo ön kapıdan görülmemeli, yatak ile aynı duvarı paylaşmamalı, Oturma odası ve Yemek odası karşısında olmamalıdır.
Tuvalet çok büyük olmamalıdır. Tuvalet ve banyo bir aradaysa, bir duvarla ayırın.
Banyoda ayna kullanmak yararlıdır.
Akvaryumlar tuvalet yanına yerleştirilmemeli, sifonu çektiğiniz zaman bütün bereketiniz gidecektir.


Rahat koltuk keyfinize keyif katar
ev dekorasyonda koltuk takımını iyi seçerseniz dekorasyonun yarısını halletmiş olursunuz. bitkin bir günün akşamında, herkesin "en rahat ettiği" kendisine özel evde koltuğu olan kesin vardır. Bu, kişilerin güzel bir tercih yaptığı manasına gelir. Rahatlık, fonksiyonellik ve sanatsal olarak akıllı tercihler yapılırsa, uzun seneler rahat oturup, üstelik üstünde "şekerleme" denilen yorgunluk giderme uykularını huzurla yaparız.


Oturumu, iskeleti sağlam olan koltuğa bakmaktan bıktığınız takdirde, döşemesinde veya modelinde küçük değişiklikler yapılabilir.
yılların kareli bir döşeme ile kaplı olan koltuğunuzu deri ile kaplatabilir hatta ayaksız bir modele, ayak taktırabilirsiniz. Ufak bir pufla daha da keyifli hale getirebilirsiniz.

keyfinize, hayat stilinize ve evinize uyan olan bir koltuk modeli kesin vardır. Uzun seneler kullanacağınızı varsayarsak, tercih ederken temkinli davranmalıyız. Evinizdeki koltuğun kılıfını değiştirmek isterseniz aldığınız kumaştan az fazla almanızı tavsiye ederiz

hatırlatmakta fayda var, en ekonomiği, hazır olan alternatiflerden birini seçmek. vede son zamanlarda gerek ortopedik özellikleri, gerekse kumaşlarının kullanım rahatlığı, vitrinlerden seçim yapmamız için sebeplerden en önemlisi.


Tarihte Koltuk
Mısır, Yunan ya da Roma Antikçağı'ndan bugüne ulaşan az sayıda koltuk vardır. Kahire müzesinde Tutankhamon'a ait olan koltuk, bazılarıdır. Yüksek görevlerde bulunan şahıslara ait olan koltuklar (ahşap veya taş) olarak günümüze kadar gelmiştir. Ayakları pençe gibi olan bu koltukların yanları dolu, arkalıkları ise yüksek ve geniştir. modern koltuk ilk olarak Henri II. döneminde uygulanmaya başlanmıştır. Ortaçağ'da ise bronzdan yapılmış Dagobert'in tahtı buna bir örnektir. İnsanı saran bir görünüm ile tasarlanan bu koltuklar, XVI. yy.'dan başlayarak, rahatlığa ve estetiğe önem verilerek dizayn edilmeye başlandı.


her eve göre çiçek dekorasyonuOdalara göre çiçek dekorasyonu
Ev dekorasyon

unda çiçeklerden yararlanmak, eve huzur verir ve renklendirir. güzel ve zekice tercih edilmiş çiçekler evin bütün odalarında kullanılmalıdırOturma odası
itinayla aranje edilmiş ufaklı büyüklü buketler, odanıza farklı bir atmosfer oluşturacaktır. tercih edeceğiniz çiçeğin rengine dikkat ederek alınız. kanepelerin rengi ile düşünmeyipte halının rengi ile uyumlu olan çiçekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca halk arasında salon çiçeği diye hitap edilen, çiçeksiz yeşil bitkiler oturma odası için yapılmış denebilir.

Mutfak
özellikle ev kadınlarının gününü harcadığı mutfak, kesinlikle çiçeklerle dekor
e edilmelidir. Mutfak için, küçük saksı çiçeklerini tercih edebilirsiniz. fakat sık çiçek açanları tercih ederseniz, mutfağınız her zaman canlı olacaktır. örnek minik saksılarda rengarenk menekşeler. Veya çiçekli minik kaktüsler. mutfağınıza espri bir hava katacaktır.


anyo

Banyo evin değerli bölümlerindendir. çoğunlukla karanlık olan banyoları orjinal dekorasyon
fikirleriyle renklendirebilirsiniz, ama çiçekleri de unutmayın. Banyoda fazla aydınlatma istemeyen ve nemli ortamlardan hoşlanan türden çiçekler kullanabilirsiniz.

Yatak Odası

esasen uyuduğumuz mekanda çiçeklerin olması sağlık yönünden doğru doğru bir davnış değildir.bildiğiniz gibi çiçekler geceleyin evdeki oksijeni kullanır ve karbondioksit yayarlar. fakat yine de yatak odasında çiçek bulundurmak mutlu sabahlar için iyi bir fikirdir diyoruz ve gerçeğine çok benzeyen yapma çiçekleri öneriyoruz. Burada keyf size ait: Ya yeşil bitkilerle veya odanızın rengine uygun rengarenk çiçeklerle başlayın yeni günlere.

Evin girişi ve koridorlar
Evinizin girişi eğer ışıklıksa yani güneş alan bir yerse canlı çiçekler uygun olabilir. Eğer karanlık bir ortam varsa evinizin ne duruyorsunuz? Orayı gerçeğine çok benzeyen yapma çiçeklerle aydınlatın. Misafirlerinizi çiçeklerle karşılamak güler yüz kadar etkileyici olacaktır sanırız. Koridorlarda da uygun yerlere veya duvarlara yerleştirilmiş çiçekler canlı bir hava verecektir evinize.