Barack Obama / Barack Obama Kimdir / Barack Obama Hakkında Bilgi

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar


Barack Hussein Obama (d. 4 Ağustos 1961) ABD Senatosunda Illinois eyaletini temsil eden iki senatörden biridir ve 4 Kasım 2008'de yapılacak olan 2008 ABD başkanlık seçimleri'nde Demokratik Parti'nin ABD başkan adayıdır.

Yaşamı
Barack Obama 4 Kasım 1961 tarihinde ABD'nin Hawaii eyaletinin Honolulu kentinde dünyaya geldi. Babası aynı isimli Kenyalı bir Müslüman olup annesi Ann Durham'la evlendiği sırada yabancı öğrenci olarak Hawaii'de bulunmaktaydı. Obama 2 yaşındayken anne ve babası boşandılar. Babası Harvard Üniversitesi'nden doktora aldı ve Kenya'ya geri döndü. Annesi ise gene yabancı bir öğrenci olan Endonezyalı müslüman Lolo Soetoro'yla evlendi. Annesi ve üvey babasıyla birlikte Endonezya'ya taşınan Obama 6-10 yaşları arasında Cakarta'da ilkokula devam etti. Sonra Honolulu'ya geri dönerek 1979 yılında liseyi bitirene kadar anneannesi ve dedesi tarafından büyütüldü. Liseden sonra Los Angeles'teki Occidental College'de üniversitenin ilk iki sınıfını okudu ve New York'taki Columbia Üniversitesi'ne geçerek 1983 yılında Siyasal Bilimler bölümünden mezun oldu. 1988 yılında Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi ve burada "Harvard Law Review" dergisinin editörlüğüne seçilen ilk siyahi oldu. 1991 yılında avukatlık diplomasını aldı.

Dinsel ve etnik kökeni
Amerikan medyasının bazı ögeleri Obama'nın üvey babasının onu zorla İslam dinine zorladığını ve onu Endonezya'daki radikal İslamcı bir okula gönderdigini iddia etmişti. Sonradan ise okulun farklı dinlerden öğrencilerinin bulundugu bir devlet okulu olduğu ortaya çıktı. Obama bugün United Church of Christ mezhebine bağlı bir Protestan Hristiyan'dır.

Obama, etnik arka planıyla da ilgi çekiyor. Kenyalı Müslüman bir aileden gelen babası, Harvard Üniversitesi'nde eğitim için geldikten sonra Kansaslı beyaz annesiyle tanışmış ve bir süre evli kalan çift Havaii'de yaşamış. Barack Hussein Obama, 1961 yılında burada dünyaya gelmiş. Babası Kenya'ya döndükten sonra, beyaz anneannesi ve dedesinin yanında büyüyen Obama, annesinin ikinci evliliği sebebiyle 4 yıl da Endonezya'da yaşamış. Amerikan Senatosu'nun tek siyahî üyesi olan Obama, kampanyasını, değişim kavramı üzerine kuruyor ve Washington'daki işleyişin değişmesi gerektiğini savunuyor. Demokratik Parti'li genç kuşağın gözdesi durumunda.

Siyasi yaşamı
Obama 1997 yılından 2004 yılına dek Illinois eyaletinde senatör olarak görev yaptı. Kasım 2004 tarihinde ise ABD Senatosu'nuna % 70'lik bir oy çoğunluğu almak suretiyle seçildi. ABD Senatosu'nda henüz 6 yıllık ilk dönemini tamamlamadan önce 10 Şubat 2007 tarihinde 2008 ABD başkanlık seçimlerine Demokratik Parti'den adaylığını koyduğunu açıkladı.
2008 ABD başkanlık seçimleri

Ana madde: 2008 ABD başkanlık seçimleri

Barack Obama'yla birlikte Demokratik Parti içinde yapılacak ön seçimlere adaylığı koyan diğer siyasetçiler arasında Hillary Clinton, John Edwards, Joe Biden, Christopher Dodd ve Bill Richardson bulunmaktaydı. New York senatörü ve eski ABD başkanı Bill Clinton'un eşi olan Hillary Clinton 2007 yılı boyunca Demokratik Parti içindeki en şanslı aday olarak görülmekteydi.

Her eyalette değişik tarihlerde yapılan ön seçimlerden ilki Iowa eyaletinde 3 Ocak 2008 tarihinde gerçekleşti. Barack Obama'nın bu eyalette beklenmedik bir başarı elde ederek seçimi kazanması Hillary Clinton'un adaylık şansını olumsuz yönde etkiledi Ancak Clinton 5 gün sonra New Hampshire eyaletindeki seçimleri kazanarak rekabeti sürdürdü. 2008'in Ocak boyunca Demokratik Parti içinde Hillary Clinton ve Barack Obama dışındaki bütün adaylar adaylıktan çekildiklerini ilan ettiler. 5 Şubat 2008 günü 20 eyalette aynı günde yapılacak ön seçimlere kritik gözüyle bakılıyordu. Bu seçimlerde her iki aday da başarılı oldu. Ancak Obama'nın Clinton'a kıyasla az bir farkla öne geçtiği gözlendi. Haziran ayına kadar Demokratik Parti içindeki yarış başa baş devam etti. Hillary Clinton Obama'yı sonuna kadar az bir farkla takip etti. Ancak 3 Haziran 2008 tarihinde South Dakota ve Montana eyaletlerinde yapılan ön seçimlerden sonra Hillary Clinton'un Obama'nın açtığı küçük farkı kapatamayacağı anlaşılınca Barack Obama Demokratik Parti'nin 2008 ABD başkanlık seçimlerindeki adayı olarak ilan edildi. Böylece Barack Obama ABD tarihinde iki büyük partinin birinden aday gösterilmiş ilk Afrikalı-Amerikalı aday olma özelliğini kazanmış oldu.