Bardakçı Köyü Demirci Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1

Bardakçı Köyü Demirci Manisa konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
bardakçı köyü bilgileri - bardakçı köyü tanıtım - bardakçı köyü resimleriBardakçı, Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köylüler Bulgaristan göçmenidir. Kişiler de Bulgarca-Rusça karışımı bir dil olan Pomakça'yı kullanmaktadır. Köye ilk gelenler bardak yapımıyla uğraştıkları için köy bu adı almıştır. Köylülerin bir kısmının da soy ismi bardakçıdır. Köylülerin anlattıklarına göre ataları Bulgaristan'da serin bir yerde yaşamaktaydı. Türkiye'ye geldiklerinde devlet, Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde arazi vermiş fakat sıcak yerde yaşayamayacaklarını belirtip serin yer aramaya başlamışlar ve sonra Manisa'nın en serin yerlerinden biri olan Demirci'nin bu dağına yerleşmişler. Kendilerine uygun serinliği anlamak içinde dışarıda bir kaç gün bir parça etin ne kadar sürede bozulduğuna bakarak en geç bozulan yere yerleşmişler.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri mısır unundan yapılan kaçamak dediğimiz yemekleri muhacir böreği ve yine mısır unundan yapılan mısır çorbası (Retkakaşe) meşhurdur.
Coğrafya

Manisa iline 150 km, Demirci ilçesine 20 km uzaklıktadır.Balıkesir ,Kütahya ve Manisa il sınırlarının birleşme noktasındadır.Her üç ile ulaşım imkânları vardır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmakla beraber Karasal İklim özellikleri hakimdir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 830
2000 625
1997 641
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Diğer önemli geçim kaynaklarından biri de el halıcılığıdır.Özellikle elma yetiştiriciliği önemli bir yer tutar köy ekonomisinde.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz