Başalan Köyü Hakkında Bilgi Çekerek Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çekerek Başalan Köyü - Başalan Köyü Hakkında - Başalan Köyü Tanıtımı - Başalan Köyü Resimleri
Başalan, Yozgat ilinin Çekerek ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Kürt köyüdür.Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur, yalnız gecmiş ismi Kötüköy olarak bilinir. Fakat 1650 ile 1850 arasında büyük kuraklık ve o döneme ait baskılar nedeniyle İç Anadolu bölgesinden göç almıştır ve köy halkının bu bölgeye yerleştikleri sanılmaktadır. Kültür benzerliği Maraş, Malatya ve Besni Kürt bölgesindeki yaşamla birebir benzerlik göstermektedir.

Kültür

Alevi köydür.

Coğrafya

Yozgat iline 103 km, Çekerek ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi,Karadeniz Bölgesine yakın olması nedeniyle ; İç Anadolu bölgesinde görülen karasal iklim ve Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklim özelliği göstermektedir. Bu yapısı ile yazları sıcak ve kurak , kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Denizden yüksekliği yaklaşık 900 m civarındadır.

Orman bakımından diğer İç Anadolu yerleşim yerlerine nazaran zengin bir orman alanına sahiptir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 40689
1997 193

Ekonomi

Köyün ekonomisi Halkın geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. Tarıma elverişli arazi geniş olmasına rağmen, sulama imkanı olmadığından dolayı verimli bir üretim yapılamamaktadır. Arpa, buğday, nohut, mercimek, fiğ, soğan ve şekerpancarı gibi ürünler yetiştirilebilmektedir. Fakat genç iş gücünün yetersiz kalmasından dolayı sadece zirai aletlerle hasatı yapılabilen tahıl ürünleri yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Mer'aların geniş yer kapladığı köyümüzde sadece büyükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır. Koyun, keçi besiciliği son yıllarda giderek azalmış ve şu anda tamamen ortadan kalkmıştır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyümüzün internet sitesi : Başalan Köyü

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz