Başdervişli Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Başdervişli Köyü Merkez Bilgileri - Başdervişli Köyü Hakkında - Başdervişli Köyü Tanıtımı -Başdervişli Köyü Resimleri


İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 2219 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 46000
Alan Kodu 0344
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Web Sitesi

Başdervişli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı köy mezarlığında mezarları bulunan beş derviş ve bunların hocaları baş derviş'ten gelmektedir.

Ekonomi

Köyde her türlü meyvecilik ustalıkla yapılmaktadır.Son yıllarda kiraz üretiminde hayli artış gözlenmektedir.Bunun yanı sıra köy ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biride ceviz yetiştiriciliğidir.Aşı cevizi olarak da bilinen bu ceviz türlerinden köy halkı büyük gelirler elde etmektedir.Hayvancılık anlamında, koyun, kuzu yetiştirilsede yer yer büyük baş hayvan yetiştirildiğide görülmektedir.Köyde, ihtiyaç nispetinde tahıl ürünleri ekilmektedir.

Kültür

Yöresel ve kültürel bakımdan sonderece zengin bir mutfağa sahiptir.Bu yemeklerden bazıları; içli köfte, kısır köfte, eşkili sömelek köfte, kömbe(içerisine peynir, çökelek, patates konularak yapılan bir tür börek), yaprak sarması, ...

Ulaşım

Kahramanmaraş merkezine 60 km uzaklıktadır. Dağ yolundan giderseniz 33 km dir.Köyden KAHRAMAN MARAŞ merkeze günde üç sefer araç(sabah,öğle,akşam) mevcuttur.Kooperatif sisteminde çalışan (SS BERTİZ KOOP) bu araçlar gayet düzenli bir şekilde ulaşımı sağlamaktadırlar.

Eğitim

Okulumuz Cumhuriyet tarihinin ilk açılan okullarından biridir. 1929 yılında Gündüz Erkek Mektebi olarak eğitim öğretime başlamıştır. 1953’e kadar bu ilk binada eğitim öğretim devam etmiştir. 1953 yılında öğrenci sayısının artmasından dolayı 2 derslikli bir bina yapılmış ve eski okul binası kapatılarak yeni binada eğitim öğretime devam geçilmiştir. 1963’te 2 derslikli bir ek bina yapılmış okulumuz iki bina olarak eğitim vermeye devam etmiştır. 1976 yılında köyümüzde bir orta okul denemesi yapılmış Başdervişli Köyü Orta Okulu adıyla açılan bu okul 5 yıl eğitim öğretim yaptıktan sonra öğrenci sayısının azlığından dolayı 1981 yılında kapanmıştır. 1981 yılında köyümüz halkının çabalarıyla iki derslikli bir ek bina daha yapılarak okulumuz genişletilmiş ve daha fazla öğrenciye eğitim vermeye başlamıştır. 1986 yılında köy nüfusunun artmasıyla 2 derslikli bir ek bina yapılmış ve 1981 yılında yapılan bina lojmana çevrilerek köyümüz öğretmenlerinin hizmetine sunulmuştur. Okulumuz 1997 yılına kadar Başdervişli Köyü İlkokulu olarak eğitim öğretime devam etmiştir. 1997-1998 Eğitim Öğretim Yılında sekiz yıllık zorunlu eğitime geçilmesiyle birlikte Başdervişli İlk Öğretim Okulu adını almıştır. Böylelikle ilköğretim 2. kademesinde de eğitim verilmeye başlanmıştır. Aynı yıl taşımalı sistemle eğitim öğretime geçmiş ve civar köylerinden öğrencilerimize de eğitim öğretim vermeye başlanmıştır. Okul binasını yetersiz kalmasıyla 2001 yılında mevcut 12 derslik kapasiteli binasına geçilmiş ve halen bu binada eğitim öğretim devam etmektedir.Köyümüz okulu öğretmenler ve hemşireleri için üç katlı lojman yapılmışdır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Köyün iklimi, yazları Akdeniz iklimi kışları ise Karasal İklim etki alanı içerisindedir.Köyde genel anlamda ılıman iklim hüküm sürmektedir.(Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü çok az gözlenmektedir.).Köye torosların bir armağanı olarak verilen kızıl çam ormanları sayesinde dört mevsim bol bol bol oksijen soluyabilirsiniz.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2267
2000 2219
1997 2132

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım , hayvancılık ve meyveciliğe dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - DURDU TÜRK
2004 - Ahmet ŞARLAK
1999 - Abidin BALABAN
1994 - Ahmet ŞARLAK
1989 - Ali YAŞAR(1991 yılında Ali YAŞAR'ın vefatı üzerine yerine Enver ŞAHİN gelmiştir
1984 - Ahmet ŞAHİN
1979 - Mustafa BİKKAN

Altyapı bilgileri

cumhuriyetin ilk yıllarında kahramanmaraş'a 3 okul yapılmıştır. bunlardan birisi maraş merkeze birisi elbistan ve biriside başdervişliye yapılmıştır. Köyde şu anda taşımalı ilköğretim okulu vardır. çevre köylerden öğrenciler taşımalı araçlarla gelmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekeside vardır . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz