Başkentte bu haftaki kültür etkinlikleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 13 oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi ise 6 eserle sahne alacak. Başkentte hafta boyunca izleyiciyle buluşacak kültür-sanat etkinlikleri şöyle:

Yaşamı trajediye dönüşen Osmanlı şehzadesi Cem Sultan ile ağabeyi Sultan Bayezid'in taht mücadelesini ve o süreçte yaşananları işleyen ''Cem Sultan'' operası, 27 Şubatta izleyiciyle buluşacak.

Sabahattin Kalender'in bestelediği ''Cem Sultan'' operasını Mehmet Ergüven sahneye koydu. Orkestrayı Şef Winfried Müller'in yönettiği eserde ''Cem Sultan'' rolünde dönüşümlü olarak Aykut Çınar ve Metin Turan yer alacak. ''Helena'' rolünde Sayra Seyhan Geçim, Begüm Mengü ve Evren Gökoğlu izleyici karşısına çıkarken, Fransa Kralı'nı da dönüşümlü olarak Can Kocaay ve Tuncay Kurtoğlu canlandıracak.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 4 ve 5 Marttaki konserlerinde piyanist Ufuk-Bahar Dördüncü eşliğinde sahne alacak. Şef Emin Güven Yaşlıçam yönetimindeki orkestra, konserde Max Bruch'un ''Piyano Konçertosu'' ve Robert Schumann'ın ''4. Senfoni''sini yorumlayacak.

Şef Gürer Aykal yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası, yarınki konserinde keman sanatçısı Joan Kwuon'a eşlik edecek. Konserde, Johannes Brahms'ın ''keman konçertosu'' ile Robert Schumann'ın ''4. Senfoni''si yorumlanacak.

-TİYATRO-

BÜYÜK TİYATRO:
''Genç Osman'' adlı oyun, 26 ve 28 Şubat ile 2 Martta izlenebilecek. Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostüm tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait. Müziklerini Can Atilla'nın hazırladığı oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Mehmet Akay, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Necmettin Efe Ünal, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör ve Nejat Armutçu rol alıyor.

ÇAYYOLU CÜNEYT GÖKÇER SAHNESİ: Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun ''Fosforlu Cevriye'', yarın, 27 ve 28 Şubatta sahnelenecek. Dekor ve kostümü Hakan Dündar'a, ışığı Yakup Çartık'a, özgün müziği Attila Özdemiroğlu'na ait oyunda, Ali Hakan Beşen, Dara Tan, Deniz Baytaş, Feray Darıcı, İclal Karaduman, Kader İlhan, Nermin Uğur, Nusret Çetinel, Uğur Çavuşoğlu ve Zeynep Aytek Metin rol alıyor.

Brita Kutchmy'nin kaleme aldığı, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği çocuk oyunu ''Narnia Günlükleri'', 2 ve 3 Martta sahne alacak. Dekor ve giysi tasarımını Hakan Dündar'ın, ışık düzenini Ersen Tunççekiç'in üstlendiği yapıtın müzik direktörü Kemal Günüç. Ünsal Coşar, Emre Erçil, Şirin Giobbi, Aysın Işımer, Suat Karausta, Sabri Özmener, Tolga Tecer, Zeynep Yasa, Deniz Yılmaz, Çağlar Maçkalı, Eşref Ergü Pişirici, Doğuş Kasım Ateş, Volkan Biçer, Zeynep Bakkalcı, Şafak Ceylan, Zerrin Çağlar, Anıl Çıggın, Semih Davetçi, İpek Demir, Serap Engin, Nihal Erdoğan, Onur Ertem, Bora Godri, Merve Gül, Sanem Gamze Gülşen ile Ayşe Pelin Gün'ün rol aldığı oyun, ''Aslan'', ''Cadı'' ve ''Dolap'' etrafında Narnia ülkesinde gelişen sihirli bir masalı konu alıyor.

ŞİNASİ SAHNESİ: Angelo Savelli'nin yazıp yönettiği, ''Don Giovanni ve Uşağı Pulcinella'' adlı yapıt, 2, 3 ve 4 Martta izlenebilecek. Dekorunu Elena Ivanova'nın, giysi tasarımını Hakan Dündar'ın hazırladığı yapıtın ışık tasarımı Zbigniew Wichlacz'ın imzasını taşıyor. Müziklerini Can Atilla'nın yaptığı oyunda, Suat Karausta, Tolga Tekin, Ebru Uysal, Tolga Tecer, Zeynep Yasa, Serap Engin ile Murat Özgen rol alıyor.

KÜÇÜK TİYATRO: Ankara Devlet Tiyatrosunun yeni oyunu ''Kahramanlar Öldü Mü?'', yarın, 27 ve 28 Şubatta sahnelenecek. Yönetmenliğini Tansu Aytar'ın üstlendiği oyunun dekor tasarımı Güven Öktem'e, kostümleri Fatma Görgü'ye ait. Işık düzenini Burhanettin Yazar'ın hazırladığı yapıtın müzikleri Nicola Piovani imzası taşıyor. Meral Niron, Erkan Alpago, Orkide Çivicioğlu, Pelin Dikmenoğlu, Necmi Çavdarlı ile Faruk Günuğur'un rol aldığı eser, yitirilmiş değerler sisteminin getirdiği zaaflar ve güçlü medyanın sistem içinde öğüttüğü insanları işliyor.

Pervin Ünalp'in yazdığı, Nesrin Üstkanat'ın yönetmenliğini yaptığı ''Geç Kalanlar'', 2-6 Mart tarihleri arasında görülebilecek.

''Çirkin Prensesle Şişko Prens'' adlı çocuk oyunu, 28 Şubat Pazar günü küçük seyirciyle birlikte olacak.

AKÜN SAHNESİ: Nihat Asyalı'nın ''Rab Şeytana Dedi Ki'' adlı eser, yarın ve 27 Şubatta sahne alacak. Bozkurt Kuruç'un yönettiği oyunun dekor tasarımı Güven Öktem'e, giysi tasarımı Esra Selah'a, ışık tasarımı ise Zeynel Işık'a ait.

Turgay Nar'ın kaleme aldığı, Laçin Ceylan'ın yönettiği ''Gizler Çarşısı'', 2, 3 ve 4 Martta seyirciyle birlikte olacak. Dekor tasarımını Turgut Kocaman'ın, kostümlerini Ceren Karahan'ın hazırladığı oyunun ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'nun imzasını taşıyor.

''Keloğlan Keleşoğlan'' adlı çocuk oyunu, 28 Şubat Pazar günü sahne alacak.

ALTINDAĞ TİYATROSU: Konya Devlet Tiyatrosu'nun ''İstanbul Efendisi'' isimli eseri, Şubat ayı sonuna kadar sahnelenecek. Müsahipzade Celal'in yazdığı oyunu, Tomris Çetinel yönetiyor. Dekor tasarımı Gül Emre, giysi tasarımı Sevgi Türkay, ışık tasarımı Ahmet Karademir'e ait oyunun müziklerini Cem İdiz yapıyor. Oyunda, A. Tuncay Aynur, Özge Mirzalı, Cengiz Uzun, Doğan Doğru, Özgür Baş, Ahmet Çökmez, Ebru Gülerarslan, Berfu Kılıç, Eren Özyalçın Sinem Bilgin, Işıl Yücel, Hasan Tanılmış, Cihan Korkmaz, Mustafa Uzman, Yaşar Özboz, Veysel Zurnazanlı başlıca rolleri paylaşıyor.

Erzurum Devlet Tiyatrosu yapımı ''Cumhuriyetin İlk Sadası'', 2, 3 ve 4 Martta görülebilecek.

STÜDYO SAHNE: ''İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar'', yarın, 28 Şubat ve 2 Martta izlenebilir. Sevim Burak'ın yazdığı oyunu İskender Altın yönetiyor. Dekor ve giysi tasarımı Funda Karasaç'a ait oyunda ışık tasarımını Şükrü Kırımoğlu yapıyor. Oyunda başlıca rollerde Funda Gökgücü, Elvin Beşikçioğlu bulunuyor.

İRFAN ŞAHİNBAŞ TİYATROSU:
Konya Devlet Tiyatrosu'nun ''Gılgameş'' isimli oyunu, 27 Şubatta sahnelenecek. Umut Toprak'ın yönettiği oyunun dekor ve giysi tasarımı Ali Cem Köroğlu'na ait. Işık tasarımını Ersen Tunççekiç'in yaptığı oyunda, müzik İhsan Kılavuz imzasını taşıyor. Oyunda, başlıca rollerde, Tomris Çetinel ve Umut Toprak bulunuyor.

''Derbi ya da Darbe'' adlı oyun, 3 ve 4 Martta izlenebilecek. Ahmet Önel'in kaleme aldığı, Mehmet Ege'nin yönettiği yapıtın dekoru Suar Şeylan'a, kostümleri Günnur Orhon'a, ışık düzeni Osman Uzgören'e ait. Müziklerini Can Atilla'nın hazırladığı eserde, Edip Tümerkan, Neşet Erdem, Ahmet Erkut, Volkan Özgömeç, Meltem Keskin, Mehmet Ege, Teoman Gülen, Filiz Gaye Alacacı, Tolga Tuncer, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Yılmaz İhsan Sanıvar, Pervin Balcı, Halit Güngör, Müjde Hayat ve Fatma Nazlı Polattaş başlıca rolleri üstleniyor.

ODA TİYATROSU: ''Hüzzam'' adlı eser, hafta boyunca Başkentli tiyatroseverlerle birlikte olacak.

-OPERA-BALE-

OPERA SAHNESİ:
Yaşamı trajediye dönüşen Osmanlı şehzadesi Cem Sultan ile ağabeyi Sultan Bayezid'in taht mücadelesini ve o süreçte yaşananları işleyen ''Cem Sultan'' operası, 27 Şubattaki prömiyeriyle izleyiciyle buluşacak.

Sabahattin Kalender'in bestelediği ''Cem Sultan'' operasını Mehmet Ergüven sahneye koydu. Orkestrayı Şef Winfried Müller'in yönettiği eserde ''Cem Sultan'' rolünde dönüşümlü olarak Aykut Çınar ve Metin Turan yer alacak. ''Helena'' rolünde Sayra Seyhan Geçim, Begüm Mengü ve Evren Gökoğlu izleyici karşısına çıkarken, Fransa Kralı'nı da dönüşümlü olarak Can Kocaay ve Tuncay Kurtoğlu canlandıracak. Eser, 3 Martta da görülebilecek.

Modern Dans Topluluğu'nun ''Dikkat Kırılabilir'' adlı iki perdelik gösterisi 1 Mart Pazartesi günü sahnelenecek.

Merih Çimenciler'in sahneye koyduğu ''Harem'' balesi, 4 Mart Perşembe günü izlenebilir.

OPERET SAHNESİ:
İstanbul ile Ankara Devlet Opera ve Balesinde üflemeli enstrümanlarda görev yapan sanatçıların yer aldığı topluluk, 28 Şubatta konser verecek.

''Öylesine Bir Dinleti'', 2 Mart Salı günü izleyici karşısında olacak.

LEYLA GENCER SAHNESİ: Çocuk oyunu ''Küresel Isınma'', 28 Şubatta küçük izleyiciyle birlikte olacak.

-KONSER

CSO SALONU:
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), 4 ve 5 Marttaki konserlerinde piyanist Ufuk-Bahar Dördüncü eşliğinde sahne alacak. Şef Emin Güven Yaşlıçam yönetimindeki orkestra, konserde Max Bruch'un ''Piyano Konçertosu'' ve Robert Schumann'ın ''4. Senfoni''sini yorumlayacak.

BİLKENT KONSER SALONU: Bilkent Senfoni Orkestrası 26 Şubatta, keman sanatçısı Joan Kwuon'a eşlik edecek. Orkestrayı Gürer Aykal'ın yöneteceği konserde, Johannes Brahms'ın ''Keman Konçertosu, Re majör Op. 77'' ile Robert Schumann'ın ''Senfoni No.4, Re minör Op. 120'' yorumlanacak.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile çocukluktan itibaren arkadaşı olan, daha sonra da yaverliğini üstlenen ve milletvekilliği yapan Salih Bozok'un dostluğunu konu alan ''Veda'' yarın sinemalarda.

Ata'nın vefatının ardından intihara teşebbüs edecek kadar O'na bağlı olan Bozok ile Atatürk'ün dostluğunun yanında Cumhuriyet'in kilometre taşlarını da anlatan filmin senaryosu Zülfü Livaneli'nin imzasını taşıyor. Filmde Atatürk'ü Sinan Tuzcu canlandırıyor.

Levent Kırca'nın başrolünü üstlendiği ''Son İstasyon'', Clint Eastwood'un yönettiği, Matt Damon ile Morgan Freeman'ın rol aldığı ''Yenilmez'', yerli komedi filmleri ''Eyvah Eyvah'' ve ''Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde'' ile gerilim filmi ''Cennetimden Bakarken'', haftanın diğer yeni yapımları.

-SİNEMALARDAN-

ARMADA: ''Eyvah Eyvah'', ''Cennetimden Bakarken'', ''Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde'', ''Recep İvedik 3'', ''Veda'', ''Yenilmez'', ''Son İstasyon'', ''Kurt Adam'', ''Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı'', ''Sevgililer Günü'', ''Romantik Komedi'', ''Arthur: Maltazarın İntikamı'', ''Aşk Dersi''.

KIZILIRMAK: ''Eyvah Eyvah'', ''Recep İvedik 3'', ''Veda'', ''Eyvah Eyvah''.

MEGAPOL: ''Recep İvedik 3'', ''Yenilmez'', ''Son İstasyon''.

METROPOL: ''Eyvah Eyvah'', ''Veda'', ''Romantik Komedi'', ''Cennetimden Bakarken'', ''Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde'', ''Recep İvedik 3'', ''Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı'', ''Sevgililer Günü'', ''Kurt Adam''.

OPTİMUM: ''Recep İvedik 3'', ''Veda'', ''Son İstasyon'', ''Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde'', ''Kurt Adam'', ''Eyvah Eyvah'', ''Cennetimden Bakarken'', ''Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı'', ''Romantik Komedi''.

BÜYÜLÜ FENER BAHÇELİEVLER: ''Eyvah Eyvah'', ''Cennetimden Bakarken'', ''Recep İvedik 3'', ''Arthur: Maltazarın İntikamı'', ''Avatar'', ''Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı'', ''Yenilmez'', ''Romantik Komedi'', ''Aşk Dersi'', ''Deli Dumrul Kurtlar Kuşlar Aleminde'', ''Nine'', ''Veda'', ''Kurt Adam''.

BÜYÜLÜ FENER KIZILAY: ''Recep İvedik 3'', ''Percy Jackson ve Olimposlular: Şimşek Hırsızı'', ''Sevgililer Günü'', ''Romantik Komedi'', ''Eyvah Eyvah'', ''Veda'', ''Yenilmez''.

-SERGİ

ANADOLU AJANSI SANAT GALERİSİ: Galeride 12 Marta kadar Vahap Taşkınsoy'un resim sergisi sanatseverlerle buluşacak.

ANKARA PALAS: VKV Vehbi Koç ve Ankara Araştırmalar Merkezi (VEKAM), Cumhuriyet dönemi Ankarasının sosyal tarihine ışık tutan ''Hatıraların Dansı'' sergisi 5 Marta kadar gezilebilecek.

DOKU SANAT GALERİSİ: Hasan Taşdemir'in resim sergisi 1 Marta kadar birinci salonda görülebilecek.

FIRÇA SANAT GALERİSİ: Fırça Sanat Galerisi'nde ''Sevgililerden Sevgililere'' konulu karma sergi 3 Marta kadar açık kalacak.

GALERİ AKŞİT: Galeri Akşit'te Ayten Ceran'ın resim sergisi 11 Marta kadar gezilebilecek.

G&G SANAT GALERİSİ: Bünyamin Balamir'in tuval üzerine yağlı boyadan oluşan resim sergisi, 12 Marta kadar gezilebilecek.

RAFF SANAT MERKEZİ: Merkezde ''Raff-Thing'' karma resim sergisi 28 Şubata kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

VAKIFBANK SANAT GALERİSİ: Galeride, Seher Özberk'in ise 7 Marta kadar gezilebilecek.

ZEYNEP TİŞKAYA SANAT GALERİSİ: Zeynep Tişkaya'nın çini sergisi 11 Marta kadar görülebilecek.

(Bitti)