Başköy Hakkında Bilgi Şefaatli Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şefaatli Başköy Köyü - Başköy Köyü Hakkında - Başköy Köyü Tanıtımı - Başköy Köyü Resimleri
Başköy, Yozgat ilinin Şefaatli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Yörük Halil tarafından kurulduğu biliniyor. Yörük Halil koyunlarını otlatmak için sulak yer ararken saz'a denk geliyor. Sulak ve serin yer olduğu için burada kalmayı tercih ediyor. Saz'ın kenarına barut ocağı kuruyor. O zamanlar geçimini hayvancılık ve barut ocağından teymin ediyor. Sonra Hacı Musa'larda orada konaklıyor. Ardından Irza Çavuş oraya geliyor ve orada kalmaya başlıyor. Köyün kuruluş tarihi tahminen 1600-1650 yılları arası.

Kültür

Yemekleri: Arabaşı, Leğen Köftesi,Madımak Yemeği,Börek Çorbası,

Mantı, Kaz Etli Pilav, Sac Arası Çörek,Bayram Çöreği,Kaygana
[[Tatlıları:]

Coğrafya

Yozgat iline 70 km, Şefaatli ilçesine 25 km uzaklıktadır. Nevşehir İl sınırına 3 km.


Tarla/Mevkii

Hüyüğün altı, Bağlar, Küçük acerler, Kara dana, Kokuk kuyunun başi, Haydarın oğlunun kuyunun başı, Koyak, Büyük acerler, Gıraç, Sazlar, Tembel, Çukuryurt, Ikiyüzlü, Üçköprünün önü, Üçköprünün arkası, Poyrazlar, Acılar,ötaaçi,tilki deliği,dağın altı, kağnı oku, farsak tarlası,kepir-su cıkan-hacettepesi-ören ,

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 214
2000 262
1997 317

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca tüm türkiye (genelde ankara)ve almanya ya bol bol göç vererek ekonomisini ve refah düzeyini zengin kılmaya çalışmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 LATİF ŞAHİN
2004 - Latif ŞAHİN


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak nerde olduğu tam olarak bilinememektedir, hüyüğün altında olduğuna dair bir söylenti mevcuttur. Bu konuda yapılan kazı çalışmaları devam etmektedir. çok yakında başköy halkının hizmetine sunulacaktır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy ilkokulu 1963'te açılmıştır.köyde okul olmamasına rağmen okuma oranı yüksektir.kış nüfusu çok az olmasına rağmen yazın nüfus artmaktadır.

Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz