Başköy Köyü Merkez Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Başköy Köyü Bilgileri - Başköy Köyü Hakkında - Başköy Köyü Tanıtımı - Başköy Köyü Resimleri


Başköy Köyü Merkez Kastamonu Köyü

Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ

İl: KASTAMONU

Tarihi

Köyün adı içinden geçmekte olan akarsudan kaynaklanır. suyun başı orada olduğu için köye başköy denmektedir.

Köyün Adı.: Köyün Orta yerinde bulunan dere seviyesin 10 metre civarında yüksekte bulunan ve 20 derece civarında ılık olarak tabandan çıkmakta olan geliri 3 parmak pompa kapasitesinde devamlı olarak akan. Köy halkının BAŞIN SUYU dedikleri sudan almaktadır. Ayrıca Köyün ortasından geçen dereye yukardan hiç su gelmediği halde sadece köyün içine 100 metre mesafede 2 kanala yetecek kadar su çıkarak kuru dere çay haline gelmektedir.Bundan başka Köyün hemen yakınında Acısu deresi denilen yerden Maden suyu,Gicik suyu, Ilıcakbaşı gibi su kaynaklarıda bulunduğundan. BAŞKÖY adını almıştır. Not.:Başın suyu.10-15 metre çapında 1 metre derinlikte göl halinde dipten hava kabarcıkları ile beraber güzel bir manzara arzederek çıkmakta iken 1968 yılında D.S.İ.tarafından havuz haline getirilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek.:

Ramazan ve Kurban bayramı arife günü akşamları Köyün en yakın hakim tepesi olan Bayram tepesinde. Bu tepenin adı BAYRAM TEPESİDİR köyün erkek çocukları, kuvvetlice Bayram ateşi yakar olanca güçleri ile bayram manileri söylerler. Bayram sabahı bayram namazından önce ellerinde sofra bezi etrafından tutarak evlerin önlerinde maniler okuyarak, tüm evleri dolaşır, Şeker, Ceviz, leblebi, kek vs. ne verilirse toplayıp paylaşırlar.'ancak bu gelenek yeni nesil tarafından unutulmaktadır'' Fakat Bayramlarda Köylüler Toplu halde mahalle mahalle evlere dağılıp 2-3 gün yemekli Bayramlaşmalar yapılmaktadır.

Yemekleri.:

Başköyün en eski geleneksel yemeği: Kül çöreği ya da ACISU ÇÖREĞİDİR. Bu çörek acısu deresinden çıkan acısu dedikleri maden suyu ile yoğrulan hamurdan. ocakta yakılan ateşin altına özel yapılmış çörek cabasının altında pişirilen, çörektir. Bu çörek Çevre köylülercede bilinen aynı sudan alınarak yapılan meşhur bir çörektir. Bundan Başka İçine soğan piyazlı patetes ve kıyma karışık yapılan MANTI . Etli Ekmek.Patetesli ekmek. Yoğurtlu ekmek özel yemekleridir.

Coğrafya

Kastamonu merkezine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 196
1997 182

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Yusuf Vahitoğlu
1999 - Yusuf Vahitoğlu
1994 - Yusuf Vahitoğlu

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Fakat okul ilköğretimin birinci kademesini gerçekleştirmektedir. ikinci kademe ise subaşı ilköğretim okulan gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve (internet vardır

İle Uzaklığı: 0 km

İlçeye Uzaklığı: 0 km

Rakım:m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Başköy Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz