Başköy Köyü Şiran Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
başköy köyü bilgileri - başköy köyü tanıtım - başköy köyü resimlerBaşköy, Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Başköy geçmişte Anadoludaki nüfus hareketleri ve göçlerden dolayı 1550 yıllarında Bugünkü Tunceli Ovacık'tan göç edip kendilerine daha yeni ve yaşama elverişli bölgeler arayan insanlar tarafından ilk olarak yerleşilmiş olup, ilerleyen yıllarda nufus popülasyonu artmış olup ve bögedeki tüm diğer köyler gibi bugünlere gelmiştir. O dönemlerde başlamış olan tarım ve hayvancılığa dayalı geçim ekonomisi, yakın zamana kadar devam etmiş olup, Köyün ilkokulu 1972 yılında basit bir köy odasından dönüştürülerek yapılmıştır. Yol gereksinimi 1979 yılında su ihtiyacı 1977 yılında Telefon ve elektrik ihtiyacı 1990 lı yılların başında karşılanmıştır.1950 yılında yeniden başlayan köylerden istanbula göç dönemi ile yeniden göç vermeye başlamış ve diğer Anadolu köyleri gibi bu köyde göçlerden etkilenmiş olup önemli ölçüde nüfus kaybetmiştir. Bu köyde bugün halen Elektrik Su Ve telefon internet gibi önemli ihtiyaçları giderilmiştir. Önümüzdeki yıllarda köyden göç etmiş birçok insanın yeniden anayurtlarına dönmesi kuvvetle muhtemel olup, bu konuda çok çeşitli çalışmalar başlatılmıştır.
Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya
Gümüşhane iline 135 km, Şiran ilçesine 35 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 36
1997 67
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Bilal Demir
2004 - Mehmet Aydın
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


Kaynak : Yerel Net

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz