Başlamış Köyü Akhisar Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
başlamış köyü bilgileri - başlamış köyü tanıtım - başlamış köyü resimleriBaşlamış, Manisa ilinin Akhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Akhisar ilçesinin 1400'lü yıllarda Gürdük adında bir nahiyesi vardı. Bu nahiye deprem ve hastalıklar nedeniyle dağıldı. Nahiye; adını bugünkü Başlamış köyünün batısından geçen Gürdük çayından almaktaydı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde şehzadeler şehri olan Manisa'dan İstanbul'a gitmekte olan bir kafile bugünkü Başlamış köyü yakınlarına gelmiştir. Kafiledeki önemli bir hatunun doğum sancıları başlamıştır. Bir süre sonra bu hatun doğumu gerçekleştirmiştir. Bu olayla birlikte bu yöredeki bu yerleşim yerine BAŞLAMIŞ denilmiştir.
Kültür

Son yıllarda yapılmamakla birlikte, köyün gelenek ve görenekleri ile ilgili şu bilgiler verilebilir:

Kız isteme merasimi, söz yüzüğü takma ve bunu komşulara duyurmak amacıyla lokum yeme veya dağıtma yapılır. Düğüne davet etmek amacıyla şeker dağıtma yapılır.Düğünler davul zurna ile yapılır.Bu düğünü gençler seymen sekerek yaparlar.Düğün sırasında oğlan evi misafirlere geleneksel keşkek, yufka, nohut, pilav, patates, tatlıdan oluşan yemekleri ikram ederler. Düğünün ertesi günü duvak denilen gelin ve damada ayrı ayrı tören yapılır. Bunun haricinde içinde nohut ezmesi bulunan kabartlama çöreği, peynir ve yeşil soğan konularak yapılan bohçacık çöreği, çömlekte kuru fasulye yemeği, mantının bir benzeri olan kuzu kabı yemekleri geleneksel yemeklerdendir.
Coğrafya

Manisa iline 72 km, Akhisar ilçesine 22 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 497
2000 430
1997 434
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Bu okul 1950'li yıllarından itibaren hizmet vermiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köy, eski İstanbul yolu tabir edilen, bugünkü Akhisar-Sındırgı yolu üzerindedir. Köyde Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş olan jandarma karakolu vardır. Bu karakol etrafta bulunan 19 köyün güvenliği ile ilgilenmektedir. Ayrıca köyde Akhisar orman müdürlüğüne bağlı Başlamış orman şefliği bulunmaktadır.Ayrıca köyde 2008 yılında acılan eczaneyle Manısada tek eczana olan koy unvanına sahiptir Köyde okumaya karşı ilgi fazladır. Köy halkından bir çok genç okuyarak öğretmen, astsubay, hemşire, doktor gibi meslek sahibi olmuşlardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0 (236) 441 10 83
Cep Telefonu: 0 (536) 582 92 22kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz