Başören Köyü Ceyhan Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ceyhan Başören Köyü Bilgileri - Çinkoluören Köyü - Başören Köyü Hakkında - Başören Köyü Tanıtımı - Başören Köyü Resimleri
Başören ,Adana Ceyhan ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: CEYHAN

İl:ADANA

İle Uzaklığı:39 km

İlçeye Uzaklığı: 26 km

Rakım:192 m

Nüfus:

2000:1858
1997:1835

eski adı çinkoluören dir.sonradan karaköy adını alıp ensonunda başören ismini almışlardır. fakat hala karaköy denilmektedir.ben her yaz kesinlikle giderim.ananemgilin yanına.

Kültür

yemek olarak MANTI çorbası(düğünlerin olmazsa olmazı,kesme çorbası,topalak çorbası meşurdur.hamur işi olarak ise sıkma,bazlama en önemli yiyeceklerdir. düğünler 1 hafta önce perşembe günü çeyiz götürülür düğünden bir gün önce bayrak dikilir.Cuma günü erkek evinde şenliklerle düğün başlar.erkek evinde cuma günü öğle yemeği verilir.şenlikler gece geç saate kadar devam eder.cumartesi günü düğün kız evinde devam eder.akşam üzeri kına yakılır.kınadan sonra kırkım toplanır.pazar günü kız evinden gelin alınarak oğlan evine gidilir.burdada kırkım toplanır.düğün böylece sonuçlanır. Köyümüzün kültür seviyesi her geçen gün artmaktatır.son dönemlerde okuma yazma oranı %95 kadar çıkmıştır.köyümüzden milletvekili enaz 10 doktor ve daha fazlası mühendis kamu da yüksek makamlarda müdürler ve bir çok öğretmenlerimiz mevcuttur.Köyümüz 1950 yılında yerleşime geçmiş bir halis yörük köyüdür.

Coğrafya

Adana iline 39 km, Ceyhan ilçesine 26 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık yazları saman makinaları ve biçerdöverlerle iç anadoluya giderler

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:GÜRSEL ŞİMŞEK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (322) 663 71 21
Cep Telefonu: 0 (536) 295 44 80

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde yaklaşık tüm cep telefonu hatları çekmektedir.ısınma odunla sağlanmaktadır.köyde futbol sahası vardır.üçten fazla bakkal vardır.köy üç mahalleden oluşmaktadır.karakoyunlu,bağşış,ve son olarak hayta.gayet büyük bir köydür.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz