Başörendoğancılar Köyü Hakkında Bilgi Ereğli Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zonguldak Köyleri - Ereğli Başörendoğancılar Köyü - Başörendoğancılar Hakkında Bilgiler - Başörendoğancılar Köyü ResimleriBaşörendoğancılar, Zonguldak ilinin Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı Başverencumadan gelmektedir. Başverencuma zamanla değişime uğrayarak Başören ve daha sonra da Başörendoğancılar adını almıştır.

Kültür

Köyün ramazanları bir başka kutlanır hemen hergece bir evindeiftar daveti vardır bayramlarda eskıden koy gençleri arasında güreş ve çeşitli etkınlıklerle kutlanırken artık genç nufusun buyuk şehirlerde oluşubu adetleri unutturmuştur

Coğrafya

Zonguldak iline 110 km, Ereğli ilçesine 50 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 494
1997 507

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.denılmışsede hayvancılık bitmiş ve geçim taş komuru ve erdemırden sağlanmaktadır ayrıca son yıllarda en çok goç veren koylerın başında gelmektedir ekonomık sıkıntının en çok hissedildiği koylerdendir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İSMET KAÇAR
1999 - İSMET KAÇAR
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi vardır ] ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol şose olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz