Başpınar Köyü Hakkında Bilgi Yenifakılı Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yenifakılı Başpınar Köyü - Başpınar Köyü Hakkında - Başpınar Köyü Tanıtımı - Başpınar Köyü Resimleri
Başpınar, Yozgat ilinin Yenifakılı ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: Beytullah YILMAZER

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 354 6326105

Cep Telefonu: 0 536 7785821

Tarihi

Köy, Nevşehir Kozaklı ilçesi Kanlıca köyünden göç eden türkmenlerce oluşturulmuştur. Buraya gelmeden önce musul- kerkük üzerinden gelerek önce Çukurova'ya yerleşen türkmenler daha sonra Aydın civarına göçetmişler. Oradan çeşitli bölgelere dağılan türkmen boyları önce kanlıca'ya oradan da şimdiki yerleşim yeri olan Başpınar köyüne göçerek yerleşik hale geçmişlerdir. Bu türkmenler akkoyunlu türkmenidir. Köy önce Türkmenlerin çardak yeri olarak kullanılmış. Sonraları yerleşim merkezi haline gelmiştir.

Türkmen boylarından bazıları Büyük Selçuklu Devletinin dağılması üzerine Hazar Denizinin doğusunda kurul bulunan, Harzemşahlar Devletine bağlı olarak yaşamaya başladılar. Bu devletin Moğol hükümdarı Cengiz Han tarafından yenilerek, batıya doğru halkının göç etmesi üzerine Celalettin Harzemşah liderliğinde Doğu Anadoluya yönelmişlerdir. Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaettin Keykubat bu insanları Doğu Anadolu ile Azerbaycan arasına yerleştirdi. Daha sonra Harzemşahlar Anadolu Selçuklu topraklarına saldırdılar. Yapılan savaş sonrasında Harzemşahlar yenildi, hükümdar C. Harzemşah Palu yakınlarında yöredeki insanlar tarafından öldürüldü. Dağılan Türkmenlerin bir kısmı daha sonra ortaya çıkan Akkoyunlu Devleti etrafında toplandılar. Uzun Hasan'ın Osmanlı Devletince yenilmesi üzerine bir kez daha dağılan Türkmen boylarının bir kısmı, İran'a Şah İsmail'in kurduğu Safevi Devletine katıldı ve bu devletin kuruluşunda yer aldı. Bir kısmı batıya yönelerek burada Maraş çevresinde Dulkadir oğlu beyliğini kurdu. Bu beylikte Osmanlı Devleti tarafından ortadan kaldırıldı. Beydili boyuna mensup Türkmenler daha sonra Toros Dağlarını aşarak İçanadolu bölgesine geldiler. Bir kısım Türkmenler bu yöreye 1750 li yıllardan sonra gelerek boş alanlara yerleşmeye başlamışlardır. Eskiden Boğazlıyan ilçesine bağlı olan Kanlıca köyü ileri gelenleri, köy halkından bir kısmını ve köyde daha çok koyun yetiştirerek geçinen insanları, o tarihlerde boş mera ve otlak olarak kullanılan, Başpınar( Kayapınar ), Üçobalar ( Yılanlı), Ekizce ve Çöplü Çiftliği köylerine yerleşmeleri konusunda teşvik etmişlerdir. Bu insanlar daha önceeden burayı çardak olarak kullanmakta ve koyunlarını yetiştirmekte kullanmaktaydı. Bu dört köy Kanlıca'dan ayrılanlarca yerleşilip kurulmuş olup, pek çok insanın halen Kanlıca da akrabaları vardır.

Coğrafya

Yozgat iline 146 km, Yenifakılı ilçesine 16 km uzaklıktadır. Köyün çevre komşuları Üçobalar Köyü, Yamaçlı kasabası, Yigitler Köyü, yakın köyleri ise Çöplüçiftliği Köyü Ekizce Köyü ve Nevşehir Kozaklı ilçesi Kanlıca Beldesi'dır. Köye Demiryolu ile ulaşım Yenifakılı ilçesi ve Kanlıca Beldesi üzerinden sağlanabilmektedir.

Köyün Facebookta Başpınar Köyü Yenifakılı isimli bir gurubu ve
www.y-yenifakili-baspinarkoyu.tr.gg isimli bir internet sitesi bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 82
1997 116

Ekonomi

Köy Halkının geliri ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıktır. Buğday ve pancar ekimi en yaygın üretim biçimidir. Köy nufusu sürekli göç vererek azalmaktadır. Dolayısıyla ekonomik yapısı da buna bağlı olarak küçülmektedir.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz