Battal Köyü Hakkında Bilgi Merkez Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yozgat Battal Köyü - Battal Köyü Hakkında - Battal Köyü Tanıtımı - Battal Köyü Resimleri
Battal, Yozgat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Battal Köyünün Tarihine yapılan yolculuk da karşımıza çıkan M.Ö. 2000 - 1500 yillari arasinda Hititlerin sınırları içerisnde yer alan bir bozkır dır.Hitit'lerin hakimiyetinden sonra bölge M.Ö. 1200'lerde Deniz Haklari istilasinin ardindan Frig'lerin M.Ö. 6. yüzyilda Lidya Kralligina baglandi. Ayni yüzyilin ortalarinda Pers'ler, tarafından ele geçirilen bölgenin içreisnde kaldı.Battal köyü Bozok çevresinde Türk - Islam izleri 1071 Malazgirt Savasi'ndan sonra baslar. Tahrir Defterlerinden 24 Oguz boyunun 21'inden degisik oranlardaki Türkmen boylari Anadolu'ya geçişlerini bu köy üzerinden yapmışlardır.Bu bölge önemli kervan ve ticaret yollarinin geçtigi bir yerdi.Bozok adiyla anılan Kapusuz oymakların ilk yerleştikleri yerdir. Çanakkale savaşında kahramanca cepheye koşan Yozgat Lisesi'nin ve Battal Köyünün tüm gençleri birdaha geri dönmemişlerdir.

Atatürk'ün Övünç Dolu Sözleri;
Ünlü Süvarileri Harp Meydanlarında,
Kahramanca Dövüşen,
TÜRK Yiğitlerinin Harman olduğu diyar,
Bozok Yaylasının Çocukları Varolun.
M.Kemal Atatürk.

Kültür

BATTAL Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen 2'nci Eğlence Şenliği yapıldı. Katılımın yoğun olduğu şenlikte, köyünden uzakta yaşayan Battal Köylüleri bir araya gelip hasret giderdiler. Battal Köyü şenlikleri Haziran Ayının ilk Pazar günü Battal Köyü harmanında yapılmaktadır. Battal köyü sakinleri Yıllar içerisnde Avrupanin değişik şehirlerine göç etmişlerdir.Vatana geri dönenler ise Yozgat-Ankara-İstanbul ve izmir yerleşmişler ve yaşam kavgalarını bu şehirlerde sürdürmektedirler.

Testi Kebabı: • 1 adet Testi • 3 kg. Kuşbaşı et • 1 kg. Domates • 300 gr. Sarımsak • 200 gr. Sivri biber • 200 gr. Tereyağı • Karabiber,tuz Doğranmış domates,sivri biber ve sarımsak kuşbaşı ete katılarak ezmeden iyice karıştırılır. Yeterince tuz ilave edilir. Testi içi iyice yıkandıktan sonra karıştırılan malzeme testinin içerisine doldurulur. En üste tereyağı konulur. Testinin ağzı hamur ile kapatılır ve ortası hafif açılır. Genellikle açık havada odun veya meşe kömürü yakılmış bir ateşte pişirilir. İki saate yakın bir zamanda pişen yemeği ilk defa yapanlara meşe kömürüyle yapmaları tavsiye edilir. Yemek piştikten sonra testi kırılarak yemek testinin içinden servis yapılır. Testi Kebabı, Yozgat Belediyesi tarafından Türk Patent Enstitüsüne "Yozgat Yöresi Yemeğidir" diye TESCİL ettirilmiştir.

Arabaşı:

Hamur için :

• 5 kg su • 650gr un (12 kişiliktir) 5 litre suyun 3 litresi ateş üzerinde kaynatmaya bırakılır. Kalan 2 litre soğuk suya 650 gr un ilave edilip mikserle çarpılarak bulamaç haline getirilir. Bulamaç haline getirilmiş hamur kaynamakta olan suya birdenbire boşaltılır. Oklava ile devamlı karıştırılarak hamur mısır patlağı gibi patlamaya başlayınca 3-4 dakika daha kaynatılıp 40 cm’lik 2 adet Sini’ye dökülüp soğutmaya terk edilir.

Çorba için :

• Tavuk veya Hindi eti (göğüs) • 5 kg su • 5 kaşık un (yağsız kavrulmuş un) • 2 kaşık salça • 1 kaşık pul biber • 150 ve 200 gr yağ Tüm bu malzemeler çiğ olarak karıştırılıp ocağa konulur. Köpük kayboluncaya kadar pişirilerek hazır hale getirilir. İkramdan önce tikelenen et çorbaya ilave edilip bir taşım kaynatılıp servis yapılır. Soğumaya bırakılan hamur, ıslak bir bıçak ile baklava dilimleri şeklinde kesilir. Tepsinin ortası çorba kasesi sığacak şekilde açılır, açılan yere çorba kasesi yerleştirilir. Kesilen hamurlar kaşık üzerine yerleştirilerek çorba ile birlikte çiğnemeden yutulur.

Coğrafya

Yozgat merkezine 42 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 260
2000 240
1997 183

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır. içme suyunu meydandan akmakta olan soğuk yerlatı suyundan ve içme suyu şebekesinden sağlamaktadırlar, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Ancak görevli personel olmadığı için hizmet vermemektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol, Atatürk yolu asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

http://img200.imageshack.us/img200/4702/58401685.jpg


Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz