Bayan Köyü Bayat Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Bayan Köyü Bayat - Bayan Köyü Hakkında Bilgiler - Bayan Köyü ResimleriÇorum

Bilgiler
Nüfus 344 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19800
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Bayat

Bayan, Çorum ilinin Bayat ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

BAYAN kelimesi lügat olarak eski Türkçede ZENGİN anlamındadır.


Bayan Köyü Çorum ili Bayat ilçesinin güney batısına düşmektedir.Çorum ilimize 107 km,ilçemize olan uzaklığı ise 26 km.dir.Köyümüzün kuruluşu 1820’li yıllarına dayanmaktadır.Yapılan araştırmalara göre;Köyümüz Samsun Bafra ilçesinde 1750 li yıllardan itibaren 50-60 yıl konakladıktan sonra Kastamonu üzerinden göçebe olarak gelmiştir.Bir süre Çankırı Merkez iline bağlı Bayanpınar köyünde(Irmak bucağı tarafında) 15-20 yıl konakladıktan sonra hayvancılıkla uğraşmaları münasebetiyle ve belli bir arazi mülkiyeti olmamasından dolayı bugünkü coğrafi alanına yerleşmiştir. Zamanla Arazi mülkiyetlerini alarak yerleşik bir hayata başlanılmıştır.Köyümüzün Giyim tarzı,Konuşma ,yemek , genel kültür ve gelenekleri incelendiğinde Yörük bir kökene sahip olduğu anlaşılmaktadır.Köyümüz 1820li yıllarda 9 kardeşten kurulmuş (5’i erkek,4’ü kızdır) olup kökende akrabadır.Soyadı kanununa müteakip farklı soy’adlardan bugünkü yapısını almıştır.Köyümüz mezhebi olarak Hanefi olup,lügat olarak öz Türkçe kullanmaktadır.Sıcak kanlı insanların oluşturduğu mütevazi bir köydür.Köyümüz 80 haneden oluşmaktadır.Köyümüzün başlıcalar güzel yemekleri:Yahnili Keşkek,Un helvası,Kabak tatlısı,Tarhana Çorbası,Bulgur Pilavı,çeşitli kompostolar,pekmez,yaprak sarması,taze fasulyedir…Toplam nüfusu yaklaşık 1200 civarındadır.Bayan Köyü Misafirperverliğin diğer adıdır.Köyümüz Anadolumuzun diğer köyleri gibi aşırı göç vermesinden dolayı yaşlı bir nüfusa sahiptir.Başlıca geçim kaynakları Tarım ve Hayvancılıktır.Özellikle Buğday,Arpa,Nohut,Mercimek Yulaf vb. tarım ürünlerinin yanı sıra Elma ,Ayva Erik,Üzüm,Armut vb meyvelerde yetişmektedir.Kendine yetecek kadarda sebzede üretilmektedir.Köyümüzün son yıllarda üniversiteleşme oranı sevindirici bir şekilde artmaktadır.Köyümüzün büyük göç vermesi ve aile bağlarımızın kopmaması için Ankara ilimizin Sincan ilçesinde Bayan köyü Kültür ve Dayanışma derneğinin kurulmasıyla Kopuk nesilleri bir çatı altında toplanması sağlanmıştır.Köyümüz Büyük şehirlerde ise genel olarak İnşaat sektöründe başarılı hizmetlerin yanında Memur ,işçilik ve Esnaflık üzerine büyük atılımlar sağlamıştır. Araştırmalar ve gözlemler neticesinde kendi öz kaynaklarını kullanarak hayatını idame ettiren nadir Anadolu köylerimizdendir.Köyümüzün sosyal yapısı münasebetiyle kuvvetli bir aile bağına sahiptir.Girişimcilik ruhu her yaş ve kademede görülmektedir.Yardımlaşma ve dayanışmanın gençlerimiz arasında sık rastlanılmaktadır.Mevcut köyümüzdeki evler eski bir görünüme sahip olmakla beraber ileride geri dönüşlerin olacağı tahmin edilmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çorum iline 75 km, Bayat ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 344
1997 348
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Murat Bayram
1999
1994
1989
1984
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz