Bayındır Köyü Nazilli Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
bayındır köyü bilgileri - bayındır köyü tanıtım - bayındır köyü resimleriBayındır, Aydın ilinin Nazilli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüzün isminin nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir.Ancak ismini Oğuzların “ Bayındır boyu”ndan aldığı söylenmektedir.Köye ilk gelenlerin ne zaman,nereden geldikleri kesin olarak bilinmemektedir.Rivayet olarak bilinen,ilk gelenlerin üç Yörük ailesi olduğudur.Yüzyıl kadar önce yaklaşık iki km ileride bulunan Saikler Köyünde ortaya çıkan verem salgını nedeniyle halk köyü terk edip Bayındır’a yerleşmiştir. Böylece köyde yerleşik hayat başlamıştır.

Kültür

gelenek: Ramazan bayramının ilk günü geleneksel olarak cami önünde bayramlaşıldıktan sonra,keşkek yenir, görenek ve yemekleri:akdenize özgü sebze yemekleri ağırlıkldır.

Coğrafya

Aydın iline 55 km, Nazilli ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 695
2000 675
1997 656

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığave son zamanlarda ticarete dayanmaktadır.köyün şu an %50'si yaş incir, kuru incir ve zeytin alım satım işleri ile uğraşmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit ve gsm telefon vardır.Ayrıca köyde internet kafe ,5adet kahvehane 5 adet bakkal 1 adet pide salonu 4 demir dükkânı 1 ekmek fırını gibi halkın ihtiyaclarını görecek temel gereksinimler mevcuttur.Ayrıca köy gün boyunca, civar köylerinin uğrak yeridir.
kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz