Bayırköy Köyü Mesudiye Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mesudiye Bayırköy Köyü - Bayırköy Köyü Hakkında - Bayırköy Köyü Tanıtımı - Bayırköy Köyü Resimleri
İlçe: MESUDİYE

İl: ORDU

Köy Muhtarı: NECATİ AYDOĞAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (452) 766 60 89

Cep Telefonu: 0 (535) 476 09 02

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000- 2570

İle Uzaklığı: 92 km

İlçeye Uzaklığı: 23 km

Rakım: 1100 m


Coğrafya

Ordu iline 60 km, Mesudiye ilçesine 23 km uzaklıktadır. Mesudiye'den Ordu'ya ve Topçam ilçesine, Sivas'tan Erzincan'a giden yol üzerinde kurulmuştur. Bayır köyünü, Melet ırmağı ikiye bölmektedir. Ayrıca yeni yapılan Topçam barajının su toplama havzası köyün sınırları içerisindedir.

İklim

Köyün iklimi, Kararadeniz İkliminin etkisinde kalmakla birlikte deniz seviyesinden çok yüksekte olması nedeni ile kış aylarında daha fazla kar yağışı almaktadır.Bayır köyümüzün dört tarafı ormanlarla çevrili olduğundan yeşilin her rengini bayırköyümüzde görmek mümkündür. yaz aylarında yayla turizmi her geçen gün fazlalaşmaktadır.

Nüfus

Bayır köyü, ismine münhasır bayır olduğundan ve tarıma elverişli arazinin fazla olmayışından, nüfusun hızla artması nedeniyle yoğun bir şekilde büyük şehirlere ğöç vermiş olduğundan, kış aylarında nüfus çok azalmaktadır. Yaz aylarında nüfus kış aylarına oranla 20-30 kat fazlalaşmaktadır.

Ekonomi

Köyde az da olsa tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. Köyün çevresinin orman olması nedeniyle kış aylarında avcılık yapılmaktadır. Ayrıca Köyün ortasından geçen Melet ırmağında balıkçılık yapmak için çevre köy ve ilçelerden gelinmektedir. Köyde Lokanta, Market bulunmaktadır. Köyün Ordu - Mesudiye yolu üzerinde olması nedeniyle araç sıkıntısı yoktur.

Altyapı bilgileri

Köyde faal ilköğretim okulu yoktur. Köyde içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi 2008 yılında faliyete girmiştir. PTT acentesi vardır. Faal sağlık ocağı olmasına rağmen doktor yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol birtürlü asvalt yapılamamıştır köyde köy konağı vardır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz